Poradnik dla początkujących


Jesteś pierwszy raz na moim blogu?
Nie wiesz jeszcze co to jest CPAP czy bezdech senny?
Świetnie trafiłeś, bo w tym miejscu znajdziesz wszelkie podstawowe informacje!


Bezdech senny to choroba objawiająca się epizodami czasowego ograniczenia lub oddychania podczas snu. Większość ludzi kojarzy bezdech z chrapaniem. Prawda jest jednak taka, że to dopiero początek i niebezpiecznie zaczyna się robić w momencie gdy chrapanie przerywane jest okresami ciszy, w której osoba na chwilę przestaje oddychać, a poziom tlenu w krwi zaczyna niebezpiecznie się obniżać. Chore osoby mogą mieć nawet sto epizodów bezdechu każdej godzinie snu.

Zagrożony jest każdy niezależnie od wieku i płci, chorują nawet małe dzieci. Zdecydowaną większość pacjentów stanowią jednak panowie po 40 roku życia. Nadwaga, siedzący tryb życia, używki oraz niektóre leki znacząco zwiększają ryzyko choroby. Drugą grupą zagrożonych osób są panie po menopauzie oraz kobiety w ciąży. Nie zawsze za bezdech chorują osoby otyłe.


Podczas bezdechu nasz organizm po prostu zaczyna się dusić. Niedotlenienie dotyka w pierwszej kolejności mózg ale także wszystkie inne ważne dla życia narządy takie jak serce, nerki, wątroba. Rujnuje to zdrowie i znacząco zwiększa ryzyko zgonu. Niektóre osoby opowiadają o tym, że wręcz mają odczucie, że w trakcie nocy umierały nie mogąc złapać powietrza.


Zazwyczaj chore osoby doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mają jakiś problem.  Epizody bezdechu są często zauważane przez partnerów jako przerwy całkowitej ciszy od nocnego chrapania. Bardziej charakterystyczne jest przewlekłe zmęczenie i permanentne niewyspanie. Przy czym czym dłużej śpimy tym zmęczenie się nasila. Często pojawiają się do tego bóle głowy, zaburzenia pamięci, problemy ze skupieniem uwagi. Pojawiają się nocne wybudzenia i zanika faza snu REM (przestajemy śnić).

Zasada jest jedna: jak podejrzewasz u siebie bezdech, to powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza celem poprawnej diagnozy. 


Rozwiązań problemu bezdechu jest wiele i wybór odpowiedniej ścieżki będzie w dużym stopniu zależny od diagnozy postawionej przez lekarza. Czasami wystarczy korekta chirurgiczna, ćwiczenia oddechowe, farmakoterapia czy zrzucenie wagi. Jednak naczęściej stosowaną i przynoszącą dobre efekty terapią jest stosowanie urządzeń CPAP.

Terapia CPAP polega na zwiększeniu ciśnienia w drogach oddechowych. W tym celu śpimy w specjalnej masce połączonej wężem z urządzeniem które "dmucha" powietrzem pod precyzyjnie dobranym ciśnieniem. Powoduje ono rozszerzenie układu oddechowego i zapobiega zapadaniu się podniebienia miękkiego. Ułatwia oddychanie.Terapia urządzeniem CPAP zazwyczaj przynosi pozytywne efekty już od pierwszych dni i dlatego jest tak lubiana przez lekarzy jak i samych pacjentów. Podnosi ona w znaczący sposób nie tylko stan zdrowia ale przede wszystkim jakość życia. 


Nie znaczy to niestety, że wszystkim jest tak samo łatwo. Niezmiernie ważne jest odpowiednie postawienie diagnozy, dobranie rodzaju aparatu, dopasowanie maski i nauczenie pacjenta prawidłowego użytkowania. W Polsce niestety stan edukacji lekarzy jak i sprzedawców jest niestety jeszcze na bardzo niskim poziomie. Właśnie stąd wziął się pomysł na ten blog. 


Porady na blogu realizowane będą na trzech poziomach. W pierwszej kolejności będę się dzielił swoja wiedzą z perspektywy profesjonalisty. W drugiej swoimi prywatnymi doświadczeniami z użytkowania CPAP'ów. Niezmiernie dla mnie ważna i chyba też unikalna będzie próba podejścia do tematu na bazie badań naukowych

Odrębną częścią serwisu do której lektury gorąco zachęcam będą testy i recenzję urządzeń. Postaram się w sposób maksymalnie obiektywny i profesjonalny przedstawiać kolejne urządzenia. 


warto także zerknąć na:

Blog CPAPblog.pl ma charakter edukacyjny i jest to działalność niekomercyjna. Nie znajdziecie w nim reklam ani artykułów sponsorowanych.

Mam nadzieję, że moja praca wam się spodoba i będzie pomocna!2 komentarze:

Obsługiwane przez usługę Blogger.