Przeciwwskazania do terapii CPAPWiele na swoim blogu już napisałem o tym jakie są wskazania do podjęcia terapii CPAP- przyszedł jednak czas na to aby napisać także o tym jakie są przeciwskazania. Czyli innymi słowy przeczytacie w tym artykule, kiedy nie należy stosować tej terapii.

Wiek pacjenta

W literaturze często pojawia się graniczny wiek 8 lat, poniżej którego nie powinno stosować się terapii CPAP. Tak na prawdę dzisiaj to już jednak historia, bo stosujemy ją z powodzeniem u dużo młodszych dzieci, a nawet niemowląt. Nie zmieniło się tylko to, że młodsze dzieci muszą korzystać wyłącznie ze specjalnie dedykowanych im urządzeń. Nie ma górnej granicy wykorzystania terapii CPAP- o ile nie występują inne przeciwskazania.

Objawy odmy opłucnowej i rozległe urazy klatki piersiowej

W książce "General Critical Care" zauważono, że zwiększone ciśnienie powietrza w drogach oddechowych może spowodować zapanięcie się płuc lub odmę płucną, a także wywołać stan w którym powietrze przedostanie się do klatki piersiowej pacjenta doprowadzając nawet do stanu zagrożenia życia poprzez uciskanie płuc i serca pacjenta.

Zatrzymanie krążenia lub oddychania

Każdy taki epizod to bezwzględne przeciwskazania do stosowania terapii CPAP- niezależnie od bezpośredniej przyczyny. Powrót do terapii możliwy jest tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.

Okres rekonwalescencji po zabiegach na układzie pokarmowym

Artykuł z 2008 roku opublikowany w "Journal of Emergency Medical Services" przestrzega przed stosowaniem terapii CPAP w przypadku zabiegów chirurgicznych przewodu pokarmowego, ponieważ istnieje ryzyko przedostawania się powietrza pod ciśnieniem do żołądka pacjenta oraz zwiększa się ryzyko wymiotów do maski.

Zaburzone odruchy oddechowe

Terapia może być stosowana wyłącznie gdy obecne są wszystkie fizjologiczne odruchy układu oddechowego. Chodzi zarówno o zdolność do regulacji samego tempa i głębokości oddechu ale także o odruch kaszlu, który jest niezbędny do oczyszczania płuc z nadmiaru śluzu. Zaburzone odruchy oczyszczania płuc, mogą być przyczyną nawracających, niebezpiecznych infekcji dróg oddechowych.

Niskie ciśnienie krwi

Wiele się mówi o tym, że terapia CPAP potrafi ustabilizować zbyt wysokie ciśnienie krwi. Jak się jednak okazuje, nie wolno jej stosować gdy jest ono zbyt niskie (skurczowe poniżej 90 mmHg), ponieważ obniżenie ciśnienia może spowodować wstrząs. Ma to szczególne znaczenie dla pacjentów, którzy w wyniku urazu bądź zabiegu chirurgicznego utracili sporą ilość krwi. Wstrząs jest stanem zagrażającym życiu.

Zaburzenia świadomości

Jedną z naczelnych zasad stosowania terapii CPAP, jest konieczność pełnej świadomości pacjenta i kontrolowania oddechu. Nie stosujemy aparatów także u osób z ciężką niewydolnością krążeniową. Terapia CPAP nie jest alternatywą dla wentylacji mechanicznej (respiratora).

Inne przeciwskazania do terapii:
- problemy z drożnością dróg oddechowych
- wymioty
- oddychanie agonalne
- objawy klaustrofobii po zastosowaniu maski
- historia schorzeń powodujących włóknienie płuc (tutaj zaleca się ostrożność, brakuje wciąż badań)

Szukałem dłuższy czas artykułów na temat przeciwskazań związanych ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia udarów krwotocznych mózgu. Usłyszałem od jednego ze znajomych lekarzy, że podejrzewa on, że zwiększenie ciśnienie w drogach oddechowych może powodować zwiększenie ciśnienia w mózgu- podobnie jak to jest w przypadku muzyków grających na instrumentach dętych. Istnieje powszechna opinia, że są oni bardziej narażeni na tzw. "wylewy". W pierwszym momencie nawet "kupiłem" tą teorię ale przeczytane przeze mnie prace naukowe zdają się zdecydowanie temu zaprzeczać. Najczęściej pojawia się wręcz wskazanie, że terapia CPAP może być najlepszą drogą do zapobiegania udarów u pacjentów z bezdechem sennym. Dodatkowo wiemy, że zwiększenie ciśnienia powietrza w płucach powoduje zmniejszenie ciśnienia krwi odwodowej. Tak więc do czasu jak nie pojawią się jakieś dodatkowe badania możemy założyć, że w tym przypadku nie musimy się niczego obawiać.

2 komentarze:

  1. Uzywam Resmed s 9 cs od 5 lat i zmniejszenie bezdechow AHI z 26 do 3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to już najwyższy czas aby przesiąść się na nowszy model- żywotność tych urządzeń to właśnie ok. 5 lat. Być może dzięki ulepszonemu algorytmowi udało by się zejść do jeszcze niższej wartości AHI. Wersja 10 jest też cichsza, ładniejsza i wygodniejsza w transporcie. Sama obsługa też jest wygodniejsza.

      Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.