Jaki CPAP kupić w 2022? Nowy ranking zakupowy!
Wybór aparatu CPAP to jedna z poważniejszych decyzji zdrowotnych jakie podejmiesz w życiu. Nie ma w tym wiele przesady, jeżeli uświadomisz sobie, że będziesz go używał przez 1/3 doby, przez kolejne 5 lat. Dobrze dobrany aparat nie tylko odpowiedzialny jest za leczenie bezdechu sennego, ale ma także fundamentalne znaczenie dla jakości snu. Ma to bezpośredni wpływ na twoje zdrowie, kondycje fizyczną i umysłową oraz samopoczucie. Warto taki wybór podjąć mądrze i świadomie, a nie zdawać się na przypadek. Ponieważ każdy ze sklepów będzie namawiał cię na inny aparat i chwalił to co aktualnie ma na półce (albo na czym więcej zarobi), postanowiłem stworzyć poradnik w którym- w możliwie najbardziej obiektywny sposób- podzielę się swoją wiedzą w tym temacie, z uwzględnieniem tego co aktualnie jest dostępne na rynku i trendów w jego rozwoju.
W ostatnim czasie rynek aparatów CPAP mocno zwariował, przez co nasz ranking aparatów nie będzie zawierał tak wielu aparatów, jak to bywało w przeszłości. W szczególności dotyczy to firmy Philips, która w przeszłości liderowała w naszych rankingach, a teraz trudno polecić z czystym sumieniem ich aparatu. Z wielkim żalem pożegnaliśmy też- lubianego przeze mnie- DeVilbiss'a. Nie znaczy to na szczęście, że nie mamy z czego wybierać. Postanowiłem do naszego rankingu podejść z tego powodu nieco inaczej i wyniki przedstawiać będę dla konkretnych potrzeb klinicznych (co tydzień ukazywać się będzie kolejna kategoria):
- bezdech obturacyjny w stopniu ciężkim lub z powikłaniami -> KLIKNIJ TUTAJ!
- bezdech obturacyjny w stopniu lekkim lub średnim, bez powikłań -> KLIKNIJ TUTAJ!
- bezdech centralny -> KLIKNIJ TUTAJ!
- bezdech mieszany (zaburzenia obturacyjne i centralne) -> KLIKNIJ TUTAJ!
Jeżeli nie jesteś pewien jakiego typu masz bezdech możesz przeczytać to w wypisie ze szpitala lub na opisie wykonanego badania polisomnograficznego. W razie problemów skontaktuj się ze swoim lekarzem lub napisz do mnie- podpowiem, którą z rekomendacji powinieneś się kierować przy zakupie.
- półka premium- gdy budżet nie stanowi problemu i nie lubimy kompromisów
- półka "value for money"- dla osób szukających dobrej jakości w przystępnej cenie
- półka "econo" - dla osób które chcą zapłacić jak najmniej, nie tracąc na efektywności terapii
Kryteria oceny jakimi posługuję się w swoich rekomendacjach są następujące:
- zwalidowany klinicznie algorytm (40% oceny całkowitej)
- komfort oddechowy (35% oceny całkowitej)
- ergonomia użytkowania (15% oceny całkowitej)
- obsługa posprzedażna producenta (10% oceny całkowitej)
Brak komentarzy: