Najlepszy CPAP w 2022 dla bezdechu typu mieszanego

Z bezdechem mieszanym mamy do czynienia, gdy równocześnie występują zaburzenia oddychania typu centralnego i obturacyjnego. Ponieważ każde z tych zaburzeń leczymy w inny sposób, wymagane jest tu zastosowanie zdecydowanie bardziej wyrafinowanych aparatów. Od razu uprzedzam: tanio niestety nie będzie. 

Na wstępnie tradycyjnie już zdefiniujmy, jaka osoba powinna skorzystać z niniejszych rekomendacji: 

  • masz postawione rozpoznanie "bezdech mieszany"
  • wskaźnik AHI wynosi 15 lub więcej (w wyjątkowych przypadkach lekarz może włączyć leczenie także przy AHI w zakresie 5-15

Jeżeli nie mieścisz się w powyższych kryteriach, poszukaj TUTAJ rekomendacji przygotowanej dla twojego typu bezdechu (co tydzień dodajemy nową grupę). Nie chorujesz na bezdech senny mieszany, jeżeli w polisomnografii lekarz stwierdził jedynie pojedyncze zaburzenia centralne, albo pojawiły się one na wskutek powikłań związanych z terapią CPAP. W przypadku wątpliwości co do diagnozy skonsultuj się ze swoim lekarzem. 

Terapia dla osób o powyższych potrzebach, powinna charakteryzować się następującymi parametrami:

  • najważniejsze jest aby aparat potrafił rozpoznać różne typy bezdechu (niewiele aparatów na rynku sobie z tym radzi)
  • aby skutecznie leczyć bezdechy obturacyjne aparat powinien umieć sterować parametrem EPAP (ciśnieniem wydechowym) 
  • aby skutecznie leczyć bezdechy typu centralnego aparat dodatkowo powinien potrafić zainicjować wdech w momencie, gdy nasz mózg "zapomni oddychać"(tzw. "taktowanie")
  • w przypadku tak złożonych zaburzeń najlepiej sprawdza się terapia ASV, w której aparat nie tylko robi to co powyżej, ale dodatkowo utrzymuje odpowiedni poziom wentylacji minutowej

Ponieważ bezdech typu mieszanego wymaga zawsze indywidualnego dostosowania terapii do pacjenta przez lekarza, poniższe rekomendacje proszę traktować jedynie jako praktyczny sposób na zdobycie wiedzy na temat leczenia z wykorzystaniem aparatów typu CPAP.  Nie jest to porada medyczna!

WYBÓR TRYBU TERAPII/ WYBÓR APARATU


Gdyby nie cena sięgająca kilkunastu tysięcy złotych wybór byłby tu dziecinnie prosty: w bezdechu mieszanym najlepiej sprawdza się terapia typu ASV (tzw. serwowentylacja mechaniczna). Terapia ta charakteryzuje się zupełnie inną logiką działania niż klasyczne tryby CPAP. To jedyny tryb terapii, który dostosowuje parametry ciśnienia indywidualnie do każdego oddechu. Tutaj nikogo nie powinno dziwić, że w jednym oddechu będzie ono wynosiło np. 8, a w kolejnym już 28. Dzieje się tak, ponieważ aparat utrzymuje w ten sposób stały (bardziej precyzyjnie to "średnia krocząca") parametr wentylacji minutowej. Prościej mówiąc aparat pilnuje abyście w każdej minucie wdychali podobną ilość powietrza. 

To co w terapii ASV jest najlepsze to jej responsywność- aparat podnosi ciśnienie zawsze o optymalną wartość, natychmiast reagując na nasze potrzeby. Nigdy mniej i nigdy więcej. Konsekwencją tak prowadzonej terapii jest dodatkowo obniżenie oporu oddechowego o mniej więcej 50%. Oznacza to tyle, że zdecydowanie łatwiej nam oddychać (szczególnie docenią to osoby "przy tuszy" i z ograniczeniami przepływu w obrębie górnych dróg oddechowych). 

W chwili obecnej polecić mogę z pełną odpowiedzialnością tylko jeden aparat dostępny na rynku: ResMed AirCurve 10 CS PaceWave, zwanym częściej po prostu AirCurve ASV. Najlepszą rekomendacją będzie tutaj jeżeli napiszę, że sam go używam już od kilku lat i nie myślę nawet o zamianie na nic innego. 


Więcej o tym aparacie przeczytacie w recenzji, którą popełniłem kilka lat temu. 


No dobrze, ale co jeżeli nie stać mnie na wydatek kilkunastu tysięcy na taki aparat?


Rozwiązań jest kilka. Po pierwsze warto postarać się o uzyskanie grupy inwalidzkiej, co przy tego typu bezdechu nie powinno być dużym problemem. Pozwoli to na pozyskanie na zakup dodatkowych pieniędzy z funduszu PFRON. Warto też porozmawiać z lekarzem, czy nie kwalifikujemy się czasem do programu wentylacji domowej, dzięki któremu podobny (nie koniecznie taki sam) aparat zostanie nam wypożyczony z dofinansowaniem NFZ. 

Ostatecznie- przy aprobacie leczącego nas lekarza- możemy sięgnąć po aparaty do leczenia bezdechu centralnego typu BiPAP S/T (jednak zdecydowanie nie powinno to być auto S/T jak np. ResMed AirCurve 10 VAUTO!). W terapii takiej ustawiamy stałe ciśnienie wydechowe (EPAP) zapobiegając występowaniu obturacji, a wbudowane w aparat "taktowanie" pozwoli leczyć bezdechy typu centralnego. Nie jest to dobre rozwiązanie dla każdego, zazwyczaj komfort terapii będzie nieco mniejszy- ale nadal terapia może być równie skuteczna. 

U wybranych pacjentów lekarze stosują przy bezdechu mieszanym także "zwykłą", najtańszą terapie manualną (stałociśnieniową) CPAP. Może ona niekiedy (nie zawsze) zapobiegać bezdechom mieszanym, ale nie leczy (nie niweluje zaburzenia) jeżeli bezdech lub spłycenie się pojawią. Wybierając aparat CPAP stałociśnienienowy obowiązkowo proszę wybrać taki, który dobrze rozpoznaje/rozróżnia rodzaje bezdechów- czyli aparat firmy ResMed lub Lowenstein. W innym wypadku lekarz nie będzie miał szansy prawidłowo monitorować terapii. 

Jeżeli wciąż masz wątpliwości jaki aparat powinieneś kupić, zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną lub poprzez grupę "Bezdech senny" na Facebooku. 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.