Jak sprawdzić dane terapii w aparacie Yuwell w zaledwie 5 minut?

Aparat CPAP firmy Yuwell gościł u nas już niejeden raz- ostatnio przy okazji recenzji aparatu YH-550.  Za każdym razem zwracałem uwagę, że jedną z podstawowych wad chińskich aparatów jest problem z analizą danych. Zostało mi rzucone wyzwanie, że przy odrobinie chęci poradzę sobie z tym w nie więcej niż 5 minut i tak właśnie się stało.


Moje starania "na żywo" możecie obejrzeć na filmiku YouTube  (spieszyłem się tak bardzo, że zdążyłem w około 2 minuty) ale postanowiłem napisać dodatkowo kilka zdań na blogu, dla osób preferujących artykuł do czytania i chcących nieco pogłębić temat. 


Samą aplikacje której użyłem znajdziecie na załączonej do aparatu płytce CD albo na stronie generalnego importera firmy Yuwell na Polskę- firmy Timago International.  Aplikacja jest dostępna w języku polskim i przeznaczona do komputerów z systemem Windows. Instalacja jak widać na filmie zajmuje dosłownie chwilę i nie sprawiła mi żadnego problemu.


Aby zaimportować dane z aparatu najlepiej wykorzystać dane zapisane na karcie pamięci w aparacie CPAP. Dane zapisywane są w plikach z końcówką *.bys. Nie dajcie się zwieźć tym, że plik jest nieduży w porównaniu do tego, do czego przyzwyczaił nas ResMed czy Philips- Yuwell zapisuje w odróżnieniu od nich tylko te bardziej podstawowe dane terapii (nie da się analizować terapii na bazie pojedynczego oddechu).


Aplikacja stworzona jest dla lekarzy ale jej obsługa jest na tyle intuicyjna aby mógł z niej skorzystać każdy użytkownik aparatu. Po zaimportowaniu danych przywita nas następujący widok:Każda linia w tej tabeli linia to osobna noc, a wykres szybko pokazuje jak długi i na ile regularny był nasz sen. Z prawej strony możemy szybko zweryfikować wskaźnik AHI, wyciek, czy ciśnienie terapeutyczne każdej nocy. Celem analizy polecam przełączyć z lewej strony na widok statystyki. 


Tym razem po prawej stronie zobaczymy zbiorcze dane ze wszystkich nocy. Pierwsza sekcja to tzw. "compliance", czyli analiza tego czy wystarczająco długo śpimy z aparatem. W drugiej znajdziemy analizę ciśnień. Nas interesują przede wszystkim wartości ciśnienia średniego i "mediany 90%", która w skrócie jest ciśnieniem optymalnym od strony terapeutycznej (o ile AHI jest prawidłowe). Oba ciśnienia powinny być możliwie zbliżone (nie chcemy zbyt długo spać ze zbyt niskim ciśnieniem). Ciśnienie maksymalne w optymalnym układzie powinno być odrobine wyższe od "mediany 90%" ale przy niskim AHI może też być takie same (oznacza to, że ciśnienie terapeutyczne jest równocześnie maksymalne i aparat nie może podawać wyższego), 

Poniżej znajdziemy jeszcze analizę wycieków powietrza (jeżeli są zbyt duże, dane terapii nie są wiarygodne, a terapia skuteczna). Na samym dole wskaźnik AHI, podzielony na bezdechy i spłycenia. Przy podłączeniu pulsoksymetru możemy dodatkowo analizować liczbę spadków saturacji w trakcie snu. 


Na koniec warto jeszcze popatrzeć na linię trendu ciśnień i wskaźnika AHI aby potwierdzić czy nasza terapia jest "stabilna" i czy zmierza w dobrym kierunku (linia AHI powinna utrzymywać się poniżej 5). 

Dla bardziej dociekliwych użytkowników Yuwell przygotował jeszcze dwa dodatkowe widoki:
Na pierwszym z nich możemy zobaczyć jak wyglądał rozkład ciśnień/zdarzeń oddechowych każdej indywidualnej nocy. Drugi to ekran na którym możemy zobaczyć szczegółowe dane i wyeksportować je do innego narzędzia. 


To czego nauczyłem się w tym eksperymencie:

  • ściągnięcie i instalacja programu, wstępna analiza danych zajmuje nie więcej niż kilka minut i nie jest kłopotliwa (o ile posiadacie komputer PC)
  • potwierdziło się moje przypuszczenie, że aparat Yuwell nie rozróżnia bezdechów centralnych i obturacyjnych (stosować go należy tylko przy bezdechu obturacyjnym)
  • jak widać na powyższych obrazkach nawet przy zastosowaniu relatywnie wysokich (jak na CPAP) ciśnień, terapia może być w pełni skuteczna
  • algorytm Yuwell jest dość wolny, co może wpływać pozytywnie na komfort ale też zawyżać wskaźnik AHI- aparat powinien być więc dobrze ustawiony (w możliwie wąskim zakresie) przez lekarza 


W najbliższym czasie pociągniemy temat analizy danych terapii dalej i omówimy m.in. serwis SleepHQ.com oraz pokażę w jaki sposób możemy monitorować terapię samodzielnie, z opcjonalną korektą ustawień aparatu.Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.