Leczenie bezdechu sennego z wykorzystaniem aparatu MAD.Gdy pisałem o sposobach leczenia bezdechu sennego skupiłem się na tych najbardziej oczywistych metodach jaką jest zastosowanie aparatu CPAP, względnie interwencja chirurgiczna.  Znajomy zarzucił mi jednak, że to zbyt duże uproszczenie i dla wiarygodności przekazu warto także napisać o tych bardziej niszowych metodach, jak np. zastosowanie aparatu MAD, rehabilitacji/reedukacji oddechowej czy leczeniu farmakologicznym. Dzisiaj napiszę słów kilka o tym dlaczego czasem pomocy warto szukać nie tylko u pulmonologa czy laryngologa, ale też u ortodonty.

Jedną z przyczyn obturacyjnego bezdechu śródsennego (OBS) może być nieprawidłowa pozycja żuchwy w trakcie snu (najczęściej tzw. tyłozgryz). Metodą leczenia może być w takim przypadku zastosowanie specjalnego aparatu wewnątrzustnego, który koryguje zgryz i tym samym zapobiega chrapaniu.

Z badań wynika, że metoda jest dobrze tolerowana i pomaga około połowie testujących ją pacjentów. Niewątpliwie jednak największą jej zaletą jest niska cena i prostota. Bez wątpienia nie zastąpi ona terapii CPAP czy chirurgicznych korekt anatomicznych ale warto o niej wiedzieć, bo może być to bardzo rozsądna alternatywa dla niektórych osób. Mnie najbardziej przekonuje w niej to, że w odróżnieniu od stosowania tzw. protezy powietrznej, tutaj korygujemy żródło problemu i nie musimy się w zasadzie obawiać o skutki uboczne.

Jeżeli macie doświadczenia ze stosowaniem aparatu MAD w leczeniu bezdechu sennego, podzielcie się proszę swoim doświadczeniem w komentarzu pod artykułem.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.