Poradnik refundacyjny- jak uzyskać dofinansowanie aparatu CPAP


Zgodnie z prawem zakup urządzenia CPAP, maski oraz sprężarki (czymkolwiek ona jest w tym kontekście) jest w Polsce refundowany. Państwo dopłaca do zakupu osobom dorosłym 90% kosztów, do limitu 2100 zł. Wystarcza to aby zakupić podstawowy aparat lub znacząco obniżyć cenę aparatu wyższej klasy (ceny urządzeń wahają się mniej więcej w zakresie od 2 do 4 tysięcy złotych). Zakup taki jest możliwy raz na pięć lat.

Refundacja nam przysługuje gdy zakupimy urządzenie fabrycznie nowe, odpowiednio zarejestrowane i zgłoszone do umowy z NFZ przez sklep. Zakupu musimy dokonać w fizycznym sklepie z aktualną umową, pojawiając się w nim osobiście (tym samym nie jest możliwy zakup przez Internet). Warunkiem przyznania refundacji jest posiadanie potwierdzonego przez NFZ wniosku refundacyjnego. Wniosek taki jest bezterminowy i można go zrealizować w dowolnym miejscu w Polsce.

Zanim otrzymamy taki wniosek najpierw musimy posiadać diagnozę. Ostatnio została rozszerzona lista specjalistów, którzy mogą to zrobić i obok pulmonologów na liście znajdziemy teraz także internistów, laryngologów i neurologów. Nie jest do końca jasne jakie dokładnie badania są do tego niezbędne. Pulmonolodzy walczą o to aby była to wyłącznie wykonywana przez nich polisomnografia, która wymaga hospitalizacji (noc w pracowni snu). Niektórzy lekarze jednak stoją na stanowisku, że wystarczy prostsze badanie polograficzne wykonywane w domu pacjenta (spanie z urządzeniem podobnym do nadgarstkowego ciśnieniomierza) oraz wywiad lekarski. W zasadzie to od lekarza zależy przyjęta ścieżka diagnostyczna ale każdy z nich liczy się z tym, że być może w przyszłości będzie musiał wytłumaczyć się z wniosku przed urzędnikiem NFZ i nie są skłonni do ułatwiania ludziom życia. Jak nie wiemy gdzie można się zdiagnozować, zawsze można zapytać w sklepie sprzedającym urządzenia CPAP.

Z wypisanym wnioskiem idziemy do oddziału NFZ, w którym dostaniemy potwierdzenie jego ważności (sprawdzą czy jesteśmy ubezpieczeni i czy w przeciągu 5 lat nie wykorzystaliśmy już tej refundacji). Z podpisanym wnioskiem trafiamy do sklepu medycznego z podpisaną umową (powinien być oznaczony stosowną naklejką). W sklepie płacimy różnicę pomiędzy przysługującej nam refundacji, a rynkową ceną urządzenia. W praktyce maksymalna refundacja wynosi 1890zł, a minimalna dopłata dorosłego pacjenta wynosi 10% wartości urządzenia.

Warto wiedzieć, że gdy nie jesteśmy w stanie dopłacić do urządzenia z własnej kieszeni, zawsze można zgłosić się o dodatkowe finansowanie z PCPR. Wynosi one do 150% refundacji NFZ, więc w przypadku gdy potrzebujemy urządzenie wysokiej klasy, to może być prawdziwe wybawienie. Warto też wiedzieć, że NFZ finansuje też koszty naprawy sprzętu i pomaga egzekwować gwarancje, egzekwując zapisy zawarte w swojej umowie ze sprzedawcą. Jeżeli sprzedawca sprzeda nam źle dobrane urządzenie możliwe jest tą drogą także wymuszenie na nim zwrotu i skorzystanie z finansowania kolejnej maszyny.

Kupując urządzenie pamiętajmy zawsze, że jest to zakup na wiele lat (minimum 5) tak więc warto podejść do tematu z należytą starannością i dobrze wybrać zarówno firmę, jak i sprzedawcę, który będzie naszym wsparciem w kwestiach doboru i regulacji CPAP'u oraz maski.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.