5 objawów OBS, o których prawdopodobnie nie wiedziałeśBezdech senny to bardzo podstępna i złożona choroba. Chociaż klasyfikowany jest jako zaburzenie układu oddechowego, to objawy mogą manifestować się w wielu innych miejscach m.in. układzie nerwowym, moczowym czy sercowo-naczyniowym. Objawy te często mają charakter nieswoisty, czyli taki, który nie pozwala jednoznacznie wskazać źródło problemu. To wszystko sprawia, że w szacuje się, że 80% pacjentów cierpiących na OBS w Stanach Zjednoczonych nie ma jeszcze postawionej diagnozy. Leczenie skutków bezdechu jest często wyłącznie objawowe. A wciąż jest to kraj o najwyższej na świecie świadomości tej jednostki chorobowej zarówno wśród lekarzy jak i społeczeństwa. Pewnie więc nie pomylę się mówiąc, że w Polsce ten wskaźnik będzie oscylował bliżej 95%. A przypomnę, że na bezdech senny choruje od 5 do nawet 20% populacji!

Najczęstsze objawy bezdechu sennego są nam dobrze znane. Są to najczęściej:

  • poranny ból głowy.
  • uczucie zmęczenia bez względu na długość snu.
  • nasilona senność podczas dnia, utrudniająca normalne funkcjonowanie.
  • nadmierna drażliwość i nerwowość
  • trudności z koncentracją i pamięcią
  • chrapanie
Dzisiaj chciałbym zwrócić waszą szczególną uwagę na 5 nietypowych objawów, które pojawiają się często przy bezdechu ale zazwyczaj nie są z tą chorobą łączone.

1. Depresja

Depresja jest powiązana z bezdechem obturacyjnym i działa to w obie strony. Oznacza to, że osoby z depresją są bardziej narażone na rozwój OBS, a osoby z OBS częściej chorują na depresję. Jedno z badań wykazało, że nieco mniej niż połowa osób z bezdechem wykazywała objawy depresyjne. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jak ważny jest sen dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jedno z badań na ten temat omówiłem w tym artykule.


2. Chroniczny ból

Podobnie jak w przypadku depresji, przewlekły ból może być przyczyną lub może być spowodowany przez OBS. Badania wykazały, że ponad połowa osób z obturacyjnym bezdechem sennym cierpiała na przewlekły ból o szerokim zasięgu i że ryzyko było wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Ból nie jest objawem, który jest brany pod uwagę w jakimkolwiek algorytmie diagnostycznym dla bezdechu sennego.


3. Zaburzenia hormonalne

Sen jest krytycznym czasem dla organizmu jeżeli chodzi o proces regulacji hormonów. Szczególnie ważny jest hormon wzrostu HGH, który jest wytwarzany w przysadce mózgowej podczas snu, w fazie REM. Pomaga w reprodukcji komórek, ich regeneracji i metabolizmie. Jeśli III etap snu zostanie przerwany lub nigdy nie zostanie osiągnięty, HGH nie może wykonać swojej pracy. Zostają zaburzone więc niezbędne na zdrowia procesy regeneracyjne.

Istnieje także potwierdzone naukowo powiązanie bezdechu sennego z zaburzeniami poziomu tyrozyny (hormon wydzielany przez tarczyce). Niedoczynność tarczycy może dawać objawy podobne do bezdechu sennego, utrudniając diagnostykę.


4. Nokturia

Jest to częsta potrzeba oddawania moczu w nocy. Osoby z bezdechem częściej wstają w środku nocy, aby pójść do toalety. Związane jest to z zaburzeniem uwalnianie hormonu antydiuretycznego (ADH), który zapobiega wypełnianiu pęcherza i konieczności oddawania moczu w nocy. Gdy wydzielanie ADH zostaje zaburzone, mocz jest wydzielany bez przerwy. Ponieważ OBS dotyka zazwyczaj mężczyzn po 40 roku życia, objaw ten zazwyczaj błędnie jest przypisywany przerostowi prostaty.

5. Zaburzenia seksualne

Pisałem już na blogu artykuł o tym, że bezdech wpływa na satysfakcje z życia seksualnego. Badania potwierdziły, że zmniejszenie libido i satysfakcji ze współżycia występuje głównie u kobiet.  Panowie zazwyczaj obserwują u siebie bardziej fizjologiczne objawy. Z bezdechem często występują u nich się zakłócenia porannej erekcji (a raczej nocnych erekcji członka, czyli NPT – z ang. nocturnal penile tumescence). Związane jest to z zaburzeniami wydzielania noradrenaliny, co fizjologicznie także powiązane jest z fazą snu REM. Może być także oznaką chorób o podłożu naczyniowym, czemu także sprzyja OBS.Na koniec chciałbym raz jeszcze zwrócić uwagę, że te najbardziej kojarzone objawy bezdechu sennego są charakterystyczne przede wszystkim dla mężczyzn. W przypadku kobiet bywają one zdecydowanie bardziej nieswoiste i przeczytacie o nich w tym artykule.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.