Wpływ terapii CPAP na satysfakcję z życia seksualnegoOstatnie badanie potwierdzają, że regularne stosowanie aparatu CPAP może poprawić życie seksualne osób z obturacyjnym bezdechem sennym - szczególnie wśród kobiet.

Nowe badanie, opublikowane niedawno w JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery  dotyczyło skuteczności urządzeń CPAP w poprawie seksualnej jakości życia 182 mężczyzn i kobiet, u których niedawno rozpoznano obturacyjny bezdech senny.

Naukowcy odkryli, że ogólnie zastosowanie urządzeń CPAP przez co najmniej cztery godziny każdej nocy znacznie poprawiło postrzeganą jakość życia seksualnego kobiet i mężczyzn, w oparciu o samodzielnie zgłaszany kwestionariusz. W szczególności odkryli, że regularne korzystanie z urządzeń poprawiło życie seksualne średnio o 0,7 punktu w skali od 0 do 5. Ulepszenie o 1 punkt na skali odpowiada zmianie poziomu zaawansowania zaburzeń seksualnych na poziomie 1 kategorii. Na przykład odpowiadałby osobie zmieniającej swoją postrzeganą dysfunkcję seksualną z umiarkowanej (wynik 3) na łagodny (wynik 2) lub łagodny (wynik 2) na bardzo łagodny (wynik 1).

"Nie jest zaskakujące, że pacjenci, którzy poprawili poziom tlenu podczas snu, mogli poprawić sprawność seksualną" - powiedział dr Robson Capasso, szef chirurgii snu w Stanford School of Medicine,

Bezdech senny dotyka około 25% mężczyzn i 9% kobiet, według Capasso. Wskaźnik ten jest znacznie wyższy u kobiet po menopauzie. Kiedy naukowcy rozdzielili uczestników na podstawie płci, odkryli, że większość poprawy jakości życia seksualnego dotyczyła kobiet. Konkretnie, zauważalna poprawa w życiu seksualnym była prawie dziewięciokrotnie większa u kobiet niż u mężczyzn!

"Byliśmy zaskoczeni widząc, że terapia CPAP miała tak silny wpływ na kobiety w naszym badaniu, oraz że wpływ na mężczyzn jest relatywnie niewielki" - powiedziała Jara. "W tym momencie nie mamy na to dobrego wytłumaczenia". Jest to sprzeczne z wcześniejszymi badaniami sugerującymi, że stosowanie CPAP poprawia funkcjonowanie seksualne u mężczyzn bardziej niż u kobiet.

Na przykład badanie przeprowadzone w 2010 roku wykazało, że używanie maszyn przez okres jednego roku poprawiło zadowolenie seksualne i zmniejszyło zaburzenia erekcji wśród 123 mężczyzn z obturacyjnym bezdechem sennym.

"Mieliśmy pacjentów płci męskiej, którzy mówili nam, że ich żony chcą odłączyć ich maszyny, ponieważ są zbyt rozbrykani, kiedy są na CPAP", powiedział Pelayo.

Badanie z 2013 r. Zasugerowało również, że leczenie CPAP łagodnie poprawiło zaburzenia seksualne u kobiet z bezdechem sennym, ale nie miało już wyraźnego wpływu na problemy seksualne lub ogólną satysfakcję po roku.

"To, co mnie fascynuje, to fakt, że chociaż od lat rozmawiam o dysfunkcjach seksualnych z moimi pacjentami, jestem zakłopotany stwierdzeniem, że zawsze skupiałem się na mężczyznach, ponieważ myślimy o zaburzeniach erekcji jako o głównym problemie", powiedział Pelayo. "Ale w tym badaniu odkryli, że to właśnie kobiety odczuwają częściej pozytywne efekty CPAP".

Nowe badania także rozwiewają wątpliwości czy korzystanie przez partnera z maski do spania zmniejsza tego atrakcyjność fizyczną- nie znaleźliśmy potwierdzenia dla tego faktu - mówi Pelayo.
"Mówię im wręcz przeciwnie - że kiedy raz skorzystasz z CPAP, w rzeczywistości poczujesz się lepiej i nie będziesz chrapał." Nie ma nic seksowego w chrapaniu "- dodał.

"Jednym z powodów, dla których nasze wyniki mogły się różnić od wcześniejszych badań, przynajmniej u mężczyzn, jest to, że wiele z poprzednich badań dotyczyło mężczyzn z bezdechem sennym, którzy również mieli postać zaburzeń czynności seksualnych już na początku badania".  Dla mężczyzn nie mających problemów z erekcją pozytywne skutki terapii w obszarze seksualnym mogą być trudne do rozpoznania. Dokładne mechanizmy łączące lepszy sen z lepszym funkcjonowaniem seksualnym również nie są w pełni znane, dodał Pelayo.

Nie wiemy dokładnie jeszcze jakie są powody wyższej satysfakcji seksualnej. Być może jest to kwestia poprawy samopoczucia, lepszego krążenia albo spadku wagi. "Istnieje wiele dowodów na to, że CPAP poprawia ogólny stan zdrowia i jakość życia u obu płci z bezdechem sennym" - powiedziała Jara.


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.