Test - recenzja maski nosowej ResMed AirFit N20


Dzisiaj czas na klasyka. Tak można powiedzieć o masce ResMed AirFit N20. Pomimo tego, że na rynku jest ona obecna dopiero od niecałych dwóch lat, to zyskała sobie uznanie zarówno wśród klientów co profesjonalistów. Prawdopodobnie to dzisiaj jedna z najlepiej sprzedających się masek na rynku. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

N20 została zaprojektowana jako kompaktowa maska nosowa, która możliwa jest do dopasowania do niemal każdego pacjenta (występuje w aż 4 rozmiarach i producent chwali się, że pasuje 99,4% osobom). Maska była odpowiedzi na bardzo udaną maskę Philips Wisp. Jak się wydaje ResMed stosuje od lat tą samą strategię: pozwól przetestować innowację konkurencji, a następnie zrób to samo ale lepiej. Nie wiem czy ta strategia jest chwalebna ale z cała pewnością pozostaje bardzo skuteczna.

Poduszka
Silikonowa poduszka nosowa używa w N20 nazwana została niczym magiczny horkruks z Harrego Pottera: InfinitySeal, co można przetłumaczyć jako "pieczęć nieskończoności". Jej konstrukcja ma zapewniać szczelność niezależnie od kształtu twarzy. Jest bardzo komfortowa i szczelnie obejmuje nos. Sprawdza się nawet przy wysokich ciśnieniach. Bez wątpienia to jedna z mocniejszych punktów tej maski.


Rama
Najbardziej charakterystycznym elementem tej maski jest sztywna rama utrzymująca poduszkę na miejscu. Rama jest podbita miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem. Sprawia ona, że całość pozostaje bardzo stabilna. Na dole maski zamocowane są magnesy, które ułatwiają mocowanie paska.


Pasek

Pasek jest mocno rozbudowany i obejmuje całą głowę. Ten element także ma na celu zwiększenie stabilności maski i spełnia swoją rolę znakomicie. Niewątpliwie mocną jej stroną jest mocowanie dolnej części ma magnesy, co niesamowicie ułatwia zakładanie maski na głowę.Złącze

Maska przychodzi w komplecie z miękkim i lekkim łącznikiem, którym przedłużamy zwyczajną rurę. Podnosi to komfort użytkowania maski ale może przyczyniać się do kondensacji wody, w przypadku niskiej temperatury w pomieszczeniu. Maska mocowana jest do poduszki na zaciski, które są w mojej ocenie najsłabszym elementem całej konstrukcji. Ciężko trafić w odpowiednie miejsce, a samo mocowanie nie budzi zaufania.UżytkowanieN20 to pierwsza maska, w której udało mi się uzyskać już pierwszej nocy absolutny brak wycieków. To na prawdę robi wrażenie! Maska leży jak przyklejona na twarzy. Czuć jej obecność na twarzy ale szybko doceniamy zalety stabilności. Sztywna rama nie przeszkadzała mi w spaniu na boku. Nie jest dla mnie jednak niestety tak komfortowa  jak N30i za sprawą tzw. "słonia" (złączu przy nosie), który uniemożliwia spanie na brzuchu. 

Nie mam zastrzeżeń co do głośności maski. Może nie jest to najcichsza maska na rynku ale jej dźwięk nie przeszkadzał mi nawet przy wyższych ciśnieniach. 

Przeczytałem większość opinii innych użytkowników dostępnych w sieci. Większość osób bardzo chwali sobie tą maskę. Chwalone są szczególnie magnesy i szczelność poduszki. Części osób zdecydowanie bardziej pasuje jednak poduszka Wisp'a (myślę, że to kwestie anatomiczne) i chwalą sobie bardziej elastyczną ramę tej maski, ułatwiającą spanie na boku.Utrzymanie higieny


Testy zazwyczaj pomijają zupełnie ten aspekt, a dla mnie jest on niezmiernie ważny jako element codziennego użytkowania. Nie mam zastrzeżeń do najważniejszej części czyli poduszki. Łatwo ją odłączyć od maski i nie ma problemu z jej umyciem. Moje wątpliwości budzi tylko rama podklejona miękkim materiałem. Siłą rzeczy będzie na nim gromadziło się sebum z twarzy, a jej mycie może być nieco kłopotliwe. Z tego powodu osobiście wolę maski oparte o silikonową ramę.


Podsumowanie

PLUSY:

  • bardzo dobra stabilność na twarzy
  • bezkonkurencyjna szczelność nawet dla dużych ciśnień
  • wygodne magnesy mocujące pasek


MINUSY:

  • sztywna rama może przeszkadzać niektórym osobom
  • łącznik rury (miejsce i łatwość podłączenia)
  • wygoda utrzymania higieny
OCENA 4/5 ⭐️⭐️⭐️⭐️ 


Bez wątpienia zdań AirFit N20 to jedna z lepszych masek dostępnych aktualnie na rynku. Powiedziałbym, że to świetny i bezpieczny wybór na pierwszą maskę.

Zapraszam także do lektury artykułu w którym znajdziecie algorytm dobierania maski do konkretnych potrzeb.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.