Bezdech senny u dzieci.
Pisałem już o terapii CPAP u noworodków, dzisiaj zajmiemy się starszymi dziećmi. Spodziewam się, że dla wielu osób może być zaskoczeniem, że dzieciaki także czasami mają problem z bezdechem sennym.

Podobnie jak w przypadku dorosłych, u dzieci bezdech może mieć charakter obturacyjny lub centralny. Najczęściej przyczyna jest po stronie anatomicznej- przerośniętego języka lub migdałków, wady zgryzu. W grupie ryzyka są dzieci w których bezdech występuje rodzinnie, mają problemy z nadwagą lub chorują na zespół Down'a czy porażenie mózgowe. 

Jak rozpoznać problemy z bezdechem? Oczywiście najbardziej jednoznaczne będzie zaobserwowanie przerw w oddychaniu dziecka na kilkanaście sekund lub dłużej, po którym bierze one głęboki oddech albo się wybudza. Zaniepokoić powinno nas chrapanie i inne nietypowe dźwięki podczas snu. Dziecko może mieć problemy z moczeniem się w nocy, nadmierną potliwością lub nawet epizody lunatykowania. Pojawią się pewnością trudności z porannym wstawaniem i senność w ciągu dnia. 

Co ciekawe, to pojawiają się kolejne badania, w których wskazuje się, że problemy z nauką diagnozowane jako ADHD swoją przyczynę miały często właśnie w bezdechu. Niedotleniony mózg sprawia, że dziecku trudnej jest skupić uwagę, jest przemęczone i może pojawić się nawet agresja. 

Bezdech senny zdecydowanie należy u dzieci leczyć. W okresie intensywnego wzrostu organizmu, problemy z niedotlenieniem tkanek będą dużo poważniejsze niż u dorosłych. Zagrożony jest szczególnie układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Zaniedbania w okresie dziecięcym będą miały swoje konsekwencje na całe życie.

Zazwyczaj w przypadku dzieci pierwszą drogą leczenia jest wyeliminowanie wad anatomicznych np. poprzez korektę podstawy języka czy wycięcie migdałków. Często pozwala to skutecznie wyeliminować problem na całe życie. Z powodzeniem stosowana jest też terapia aparatami CPAP i co ciekawe dzieci zazwyczaj szybciej się do niej przyzwyczajają od dorosłych.  

Nie ma problemu z zakupem specjalnych masek przeznaczonych dla dzieciaków- stosowane maszyny CPAP są jednak przeznaczone dla osób dorosłych*.  Domyślam się, że to kwestia małego rynku i dużych kosztów certyfikacji. Dlatego zdecydowanie rekomendowałbym w przypadku dzieci stosowane wyłącznie urządzenia najbardziej uznanych producentów, ze wskazaniem na firmę Resmed, a szczególnie model AirSense 10 for Her, który ma "delikatniejszy" algorytm przeznaczony dla kobiet i dobrze sobie radzi przy niedużych ciśnieniach. Proszę też zwrócić szczególną uwagę na kwestię diagnostyki (lekarz z doświadczeniem z dziećmi) i prawidłowego ustawienia aparatu.

*Dla dzieci spotkałem się tylko z bardzo drogimi, specjalistycznymi respiratorami, które teoretycznie mogą pracować też w trybie CPAP  (np. Stellar Resmed).


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.