Pozytywne efekty terapii CPAP, o których nie przeczytacie gdzieś indziej.


Najbardziej oczywiste skutki stosowania aparatu CPAP są tak na prawdę te bezpośrednio wynikające z eliminacji negatywnych skutków bezdechu sennego. Będziemy wypoczęci, wyspani, poprawi nam się pamięć i ogólna wydolność. Dzisiaj chciałbym jednak napisać o rzeczach, o których mi wcześniej nikt nie powiedział.

Dla mnie najbardziej zaskakujący był fakt, że od czasu stosowania aparatu nie miałem ani jednej choroby zakaźnej górnych dróg oddechowych. Wcześniej zdarzało mi się to regularnie nawet kilka razu w roku. Może nie powinno nas to dziwić gdy uświadomimy sobie fakt, że człowiek oddycha wyłącznie ogrzanym, oczyszczonym i nawilżonym powietrzem. Trudno o lepsze warunki do regeneracji śluzówki górnych dróg oddechowych i eliminowanie skutków oddychania brudnym powietrzem w ciągu dnia. Do tego dokłada się sam fakt oddychania przez nos i odciążania gardła, dla którego chrapanie oznacza ciągłe drażnienie i przesuszanie.

Druga rzecz, którą zaobserwowałem u siebie był fakt, że spokojnie przesypiam nawet 8 godzin bez konieczności chodzenia do toalety. Skończyły się także nocne wybudzenia- śpię jak dziecko i budzę się wypoczęty. Łatwiej mi też zasypiać, bo mózg nauczył się, że zakładając maskę należy wejść w faze snu i nie ma już miejsca na komputer czy komórkę.

Od czasu terapii CPAP nie miałem nawrotu kamicy nerkowej, ustabilizowało mi się też ciśnienie tętnicze. Najbardziej jednak zadowolony jestem odczuwalnym zwiększeniem wydolności umysłowej, mam zdecydowanie więcej energii i potrzeby do aktywności. Objawia się to między innymi tym, że poświęcam się tematom podobnym jak czytany przez was blog...

Wiele osób zwraca też uwagę, na pozytywny wpływ terapii na poprawę życia seksualnego oraz na obniżenie masy ciała.

A czy u siebie zaobserwowałeś jakieś inne pozytywne skutki terapii których się nie spodziewałeś? Napisz o tym w komentarzu!

7 komentarzy:

 1. Oczywiście widzę różnice między przed i po terapii stosowania CPAP ( mam aparat Air Sense 10 for her) ale do takich jak Twoje jest mi daleko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo się cieszę,że Ktoś założył taki blog. Znalazłam go godzinę temu i czytam wszystko po kolei. Mam stwierdzony bezdech senny obturacyjny 25 AHI w tym 9 AI czyli bezdechów , w tym połowa mieszany i 16 H czyli spłyceń. Korzystam z aparatu CPAP firmy Resmed, Air Sense 10 for her od maja 2018r. Na badanie (przez NFZ) czekałam ponad 1 rok.
  Oczywiście między samopoczuciem przed majem i po zastosowaniu aparatu jest kolosalna różnica ale mimo wszystko nie jest tak różowo jak opisujesz. Ja jednak się budzę w nocy i to przez szum który spowodowany jest silniejszym strumieniem powietrza. Mam ustawioną ( wyznaczoną w szpitalu po badaniu polisomograficznym) wartość w granicach 4-16. Powyżej 12 tu się budzę. Śpię średnio około 6 godzin. Mam też senność dzienną. Bez kawy się nie obejdzie .
  W październiku 2018r miałam prostowaną przegrodę nosową i wycięte małżowiny. Oddycha się świetnie ale na bezdech to nie wpłynęło.
  Czyli z maską zdecydowanie lepiej ale nie tak jak u Ciebie. A jeszcze jestem kobietą, 168cm, 56 kg, nie piję ,nie palę.
  Ten tekst napisałam jako pierwszy ale gdzieś mi zniknął przy publikowaniu .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za dobre słowo. Proszę śledzić najnowsze artykuły, bo tam jest i będzie sporo o bezdechu kobiecym, który jak się okazuje bardzo się różni od tego kobiecego. Mówiąc wprost: jest prostszy w leczeniu i wiemy na jego temat więcej. Zazwyczaj ma charakter tylko obturacyjny, a sami mężczyźni są "nieczuli" na spłycenia w odróżnieniu od kobiet i śpią mocniejszym snem. Dlatego też leczenie zazwyczaj jest prostsze.

   Ma Pani już najlepszy aparat przeznaczony dla kobiet. Jeżeli efekty terapii nie są w pełni satysfakcjonujące to próbowałbym "zawalczyć" o ich poprawę:
   1. Proszę sprawdzić jakie AHI jest w tym momencie- może da się poprawić wyniki? Często po jakimś czasie trzeba skorygować ustawienia aparatu z początku terapii.
   2. Sprawdziłbym identyczne ustawienia na 2 algorytmach: teoretycznie powinien lepiej sprawdzić się tutaj ten kobiecy ale w praktyce algorytm bazowy może być lepszym wyborem.
   3. Wycieki powyżej 12mm stanowią faktycznie problem przy niektórych maskach- może warto poszukać innej?
   4. Ustawienia ciśnienia 4-16 nie wygląda szczerze mówiąc dobrze... nie chciałbym (nie mogę) wchodzić w polemikę z lekarzem ale tak szerokie zakresy nie są dobre i w zasadzie oznacza to, że zdajemy się na maszynę. 4mm to bardzo niski poziom, który nie często się sprawdza... a 16 bardzo wysoki, który nie powinnismy stosować jak nie trzeba. Ja bym to zweryfikował.

   Usuń
  2. oczywiście miało być, że kobiecy bezdech znacząco różni się od męskiego :-)
   Polecam lekturę:
   https://www.cpapblog.pl/2019/02/obturacyjny-bezdech-senny-u-kobiet.html
   https://www.cpapblog.pl/2019/02/czym-jest-rera-i-uars.html

   Usuń
  3. Polecałbym jeszcze kontrolną wizytę u lekarza endokrynologa. Być może za senność nie odpowiada bezpośrednio bezdech (6 godzin snu pod CPAP powinno być wystarczające, chociaż nie wiemy z jaką skutecznością?) ale niedoczynność tarczycy. Schorzenia te bardzo często pojawiają się razem.

   Usuń
 3. Z tarczycą jest wszystko w porządku . Robiłam badanie niedawno. Czy może być bezdech powiązany z alergią ? Odczuwałam się 5 lat na osę ale mam też uczulenia na pylenie drzew , trawy i kurz ale w mniejszym stopniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest potwierdzone, że osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa mają dłuższe i cięższe epizody bezdechu sennego
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7125355

   ale to nie jest niestety tak, że wyleczenie alergii spowoduje zniknięcie bezdechu- bardziej chodzi o nasilenie objawów

   polecam dobre hipoalergiczne filtry i obowiązkowo nawilżacz na wysokich ustawieniach

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.