7 nietypowych przyczyn zatkanego nosa

 


Jestem wielkim fanem stosowania masek nosowych przy terapii CPAP. Nie tylko są wygodniejsze i tańsze w zakupie, ale zazwyczaj dzięki nim terapia jest bardziej efektywna i możemy zastosować niższe ciśnienia. Zawdzięczamy to w dużej mierze temu, że wymuszają naturalny trakt oddechowy. Maski nosowe może z powodzeniem stosować około 85% pacjentów ale część z nich nie akceptuje terapii ze względu na zatykający się nos. Dzisiaj postanowiłem przyjrzeć się bliżej z czego ten problem może wynikać. 

Najczęstsze problemy zatkanego nosa to: katar, alergia, uraz nosa czy stan zapalny zatok. Dzisiaj jednak napiszę o tych zdecydowanie mniej oczywistych przyczynach tej uciążliwej dolegliwości.


1. Krzywe zęby

Hola, hola- co mają wspólnego krzywe zęby z niedrożnością nosa? Okazuje się, że całkiem sporo. Problemy ze zgryzem są często objawem zaburzeń do których doszło na etapie rozwoju czaszki i występują wspólnie z wysoko wysklepionym podniebieniem twardym. Jeśli podniebienie twarde nie opadnie prawidłowo podczas rozwoju, przegroda nosowa (ściana środkowa zbudowana z chrząstki i kości) wygnie się w jedną stronę, a ściany boczne nosa nie rozszerzą się. Przy krzywej przegrodzie nosowej i węższych ścianach bocznych nosa, kanały nosowe będą bardziej zwężone i będą bardziej podatne na uczucie duszności z powodu przeziębienia lub alergii. Wreszcie, ponieważ kąt między przegrodą a nozdrzem jest węższy, jest bardziej prawdopodobne, że zapadnie się on podczas wdechu.


2. Refluks żołądkowy


Mogło by się wydawać, że refluks występuje wyłącznie w żołądku. Żrące soki żołądkowe mogą się jednak w tej chorobie dostawać do gardła, płuc, a nawet zatok, nosa czy uszu powodując silne podrażnienie tkanek i stan zapalny. Jak się okazuje problem dotyczy w szczególności osób chorujących na nieleczony bezdech senny, ponieważ powoduje on stan podciśnienia w drogach oddechowych, które "zasysa" kwas do dróg oddechowych. 


3. Migrena


Większość osób myśli, że migreny są podobne do bólów głowy, ale nie zawsze tak jest. Migrena może wystąpić w każdej części ciała, w której występują zakończenia nerwowe. Kiedy zakończenia nerwowe są w stanie zapalnym w nosie lub zatokach, możesz poczuć wszystko, od bólu, ucisku, zatoru, nudności lub wrażliwości na zapachy, światło lub dźwięk. Na ogół powoduje obrzęk naczyń krwionośnych nosa, co prowadzi do przekrwienia błony śluzowej nosa4. Leki


Leki dostępne bez recepty są często stosowane w celu odblokowania zatkanego nosa, ale istnieje wiele powszechnie stosowanych leków na receptę , o których wiadomo, że powodują przekrwienie błony śluzowej nosa. Każdy lek, który teoretycznie obniża aktywność współczulnego układu nerwowego, aby rozkurczyć naczynia krwionośne, może wywołać zatkany nos lub katar. W szczególności wiele leków obniżających wysokie ciśnienie krwi blokuje określone receptory alfa lub beta, które są odpowiedzialne za zwężanie naczyń krwionośnych. Różne inne leki Viagra i inne leki stosowane w leczeniu zaburzeń seksualnych mają podobny efekt.


5. Hormony


Powszechnie wiadomo, że wiele kobiet w ciąży ma zatkane nosy, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, kiedy poziom estrogenu jest najwyższy. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety mają skłonność do przekrwienia błony śluzowej nosa podczas owulacji, kiedy wzrasta poziom estrogenu . Niedoczynność tarczycy, która występuje naturalnie lub przy stosowaniu leków, może również powodować przekrwienie błony śluzowej nosa.


6. Grawitacja


Jedną z najczęstszych dolegliwości jest to, że gdy kładziemy się bokiem na poduszce zatyka nam się jedna strona nosa. Problem wraca wraz ze zmianą strony na której leżymy.  Ma to sens, ponieważ małżowiny nosowe są zbudowane z bardzo naczyniowych tkanek i są podatne na gromadzenie się krwi w wyniku grawitacji. 


7. Efekt CPAP


Kilka prac naukowych opisuje problemy z zatkanym nosem, które są efektem terapii CPAP. Zazwyczaj dolegliwości zwiększają się wraz ze wzrostem ciśnienia i zmniejszają po zastosowaniu dobrego nawilżania/ogrzania powietrza. Prawdopodobnie jest to efekt bezpośredniego podrażnienia tkanek nosa przez powietrze o dużym przepływie i zwiększonym ciśnieniu. 


Jeżeli zmagasz się z zatkanym nosem porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem. Istnieje wiele leków, które mogą pomóc w tej dolegliwości. Nie polecam jednak leków dostępnych bez recepty, ponieważ wiele z nich może doraźnie pomóc ale bardzo zaszkodzić w dłuższej perspektywie czasu. 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.