Co może zwiększyć objawy bezdechu sennego?

Przybranie na wadze.


Głównym czynnikiem przyczyniającym się do bezdechu sennego jest otyłość. Związane jest to z tym, że dodatkowe kilogramy zwiększają objętość tkanek w drogach oddechowych i wokół nich, co sprawia że są one bardziej skłonne do zapadania się. Udowodniono, że obwód szyi ma liniową zależność z ryzykiem bezdechy. Co druga osoba osoba chorująca na OBS ma nadwagę.  Może być c co prawda tak, że mamy dwie osoby o identycznym wskaźniku BMI i tylko jedna z nich ma bezdech senny ale jeśli już jesteś chory, to z całą pewnością każdy dodatkowy kilogram pogorszy wskaźnik AHI.

Najbardziej frustrujący jest fakt, że nie tylko dodatkowe kilogramy zwiększają objawy bezdechu ale także bezdech powoduje tendencje do tycia. Udowodniono, że charakterystyczne dla bezdechu są zaburzenia hormonalne, między innymi w zakresie wydzielania greliny. Hormon ten odpowiedzialny jest za uczucie sytości. Z tego względu osoby chorujące na bezdech zazwyczaj podejmują złe decyzje żywieniowe. Bezdech związany jest często także z niedoczynnością tarczycy, co dodatkowo spowalnia metabolizm.

Alkohol. 


Alkohol zwiększa rozluźnienie mięśni, a to dotyczy mięśni gardła i  w szczególności mięśnia języka.
Niewielkie ilości alkoholu (np. lampka wina) nie są szkodliwe ponieważ zdążą się one zmetabolizować w  trakcie nocy, jednak większa ilość z pewnością odnotujecie w swoich wynikach terapii.

Leki. 

Wiele popularnie stosowanych leków może powodować bezdech zarówno typu obturacyjnego, jak i centralnego. Część z nich oddziaływuje na podniesienie AHI poprzez zwiotczenie mięśni, inne mogą upośledzać mechanizm oddechu bezpośrednio w mózgu.

Szczególną uwagę powinniśmy na leki psychotropowe m.in. nasenne, uspokajające czy przeciwlękowe. Niebezpieczne mogą być leki przeciwbólowe, w szczególności te opioidowe. bezdechy mogą być wywoływane przez wiele leków przeciwkaszlowych, a nawet antyalergicznych. W niektórych artykułach można przeczytać także o lekach nasercowych (betablokery).


Inne problemy medyczne. 


Najważniejsze z nich to cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi. Około 30 do 40 procent dorosłych z
wysokim ciśnieniem krwi ma także bezdech senny, który jest szczególnie rozpowszechniony u osób z nadciśnieniem lekoopornym. Nawet około 80 procent pacjentów, którzy nie reagują na leki nadciśnieniowe, choruje na bezdech, a leczenie bezdechu sennego, jest sprawdzonym sposobem obniżania ciśnienia krwi. Około 7 na 10 osób z cukrzycą typu 2 ma również obturacyjny bezdech senny. Nasilenie zaburzenia snu bezpośrednio wpływa na objawy cukrzycy; i odwrotnie. Słaba kontrola glikemii jest związana z cięższym bezdechem sennym.

Pozycja ciała w trakcie snu.


Zazwyczaj spanie na plecach pogarsza bezdech senny. Rekomendowana jest zecydowanie pozycja na boku. Wynika to z tego, że spanie na plecach sprawia rozluźnienie języka, co nasila ryzyko OBS. Ważny jest także nacisk tkanek na klatkę piersiową oraz przeponę. Część osób zakłada na noc na plecy niewielki plecak z włożoną piłką tenisową aby zapobiegać spaniu na wznak. Jak chcesz wiedzieć więcej o tym jak pozycja snu wpływa na sen i nasze zdrowie, koniecznie przeczytaj jeden z moich poprzednich artykułów na ten temat.  Warto zwrócić także uwagę na poduszkę- warto zainwestować w dobry ortopedyczny model, który zagwarantuje odpowiednie ułożenie szyi w nocy.

Deprywacja snu. 


Wiele osób uważa, że najlepszy sen jest wtedy, kiedy jesteśmy na prawdę zmęczeniu lub niewyspani. tym artykule.
Nic bardziej mylnego! Deprywacja (ograniczanie długości) snu powoduje rozregulowanie naszego zegara biologicznego oraz zaburzenie faz snu- w szczególności fazy REM. Dodatkowo często sam bezdech powoduje bezsenność i zaburzenie prawidłowego snu, co prowadzi do bardzo niebezpiecznego dodatniego sprzężenia, które nie łatwo przerwać. Czerwona lampka powinna nam się zaświecić w momencie gdy niezbędna okazuje się popołudniowa drzemka. Przeczytasz o tym w


Palenie paierosów. 


Palenie może zwiększać ryzyko rozwoju bezdechu sennego i problemów z oddychaniem. W dymie papierosowym zawarte są substancje drażniące górne drogi oddechowe, gardło, języczek, miękkie podniebienie i język. Mogą one powodować obrzęk tkanek. Palenie jest również główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i silnym czynnikiem wywołującym objawy astmy, która zwęża drogi oddechowe. To wszystko mało? To napiszę jeszcze, że palacze są usuwani w tym momencie ze  badań naukowych, ponieważ udowodniono, że w ich przypadku ta forma terapii (tj. CPAP) z założenia nie jest skuteczna.

Anatomia. 


Dla niektórych osób przyczyną bezdechu może być anatomiczna nieprawidłowość. najczęstszymi
problemami są powiększone migdałki, skrzywiona przegroda lub mniejsze niż normalne drogi oddechowe. Problemy te występują nie tylko u dorosłych ale często wiążą się z bezdechem u dzieci.


Inne.


Istnieje wiele drobniejszych czynników, które mogą wpłynąć na twój wskaźnik AHI kolejnej nocy. Może być on podniesiony, np. gdy przed nocą zjemy zbyt obfity posiłek. Nie bez znaczenia jest poziom stresu z jakim kładziemy się spać. Na niektórych działają nawet zmiany pogody.Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.