Pozycja snu jest ważniejsza niż myślisz! Wpływa na zdrowie, sny i osobowośćKażdy z nas ma swoją ulubioną pozycję snu. Tę, w którą tak szczęśliwie wchodzimy, nawet nie myśląc o tym, pod koniec długiego dnia. Pozycja snu jest zdecydowanie kwestią indywidualnych preferencji. Jak się jednak okazuje jest także czymś znacznie więcej. To w jaki sposób śpimy ma bardzo szeroki wpływ na organizm. Pomyśl o tym: spałeś około jednej trzeciej swojego życia, co oznacza, że ​​jedną trzecia twojego czasu spędziłeś w bezruchu w określonej pozycji. Te może wpływać na to, jak dobrze i ile śpisz oraz mieć wpływ na twoje zdrowie. Są badania, które wskazują, że pozycja snu wpływa także na marzenia senne, a nawet ma związek z naszą osobowością!

Czynniki wpływające na pozycję snu


Kiedy myślimy o pozycjach snu, komfort jest pierwszym czynnikiem, który przychodzi  nam na myśl. Istnieją jednak inne, często mniej dostrzegalne rzeczy.

Wiek. 

Z wiekiem coraz więcej z nas przekonuje się do pozycji na boku. Badania pokazują, że spanie w ten sposób zaczyna być preferowane we wczesnej dorosłości i jego popularność rośnie wraz z wiekiem. Co ciekawe w starszym wieku zdecydowanie preferujemy spanie na prawym boku. Istnieją przesłanki, że może to być podświadomym sposobem ochrony funkcji serca podczas snu.

Z wiekiem zdecydowanie rzadziej zmieniamy pozycje, spędzając więcej czasu w bezruchu. Badania pokazują, że dzieci zmieniają pozycję snu ponad dwukrotnie częściej w ciągu nocy niż dorośli powyżej 65 roku życia. Każdy, kto miał ze sobą dziecko w łóżku, wie, że to bardzo prawdziwe!

Ogólnie rzecz biorąc, pozycja snu ma też większe znaczenie z wiekiem. Starsi stają przed większymi wyzwaniami zdrowotnymi. Starsze ciała są mniej elastyczne, bardziej podatne na sztywność i ból. Być może nie pomyślałeś o swojej pozycji snu w ciągu dwudziestu lat. Ale w wieku 40 lub 50 i więcej lat pozycja snu może mieć znaczący wpływ na to, jak wygodnie i mocno śpisz.

Płeć.

Podobnie jak wiele innych aspektów snu, mężczyźni i kobiety mają różne preferencje i różne potrzeby, jeśli chodzi o pozycję snu. Badania sugerują, że kobiety częściej niż mężczyźni wolą spać w pozycji płodowej.

Pozycja snu kobiet staje się jeszcze ważniejsza w czasie ciąży. Zaleca się, aby kobiety w ciąży nie spały na plecach, ale przestawiły się na pozycję spania bocznego. Amerykańskie Stowarzyszenie Ciążowe zaleca kobietom w ciąży pozycję do spania na lewym boku. Zwiększa to przepływ krwi i składników odżywczych do łożyska. Dla kobiet w ciąży spanie na plecach może powodować bóle pleców, problemy z oddychaniem i zgagę. Pozycja spania może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć krążenie u kobiet w ciąży.

Pozycja snu, osobowość i sny

Nie ma zbyt wielu badań w tym temacie, ale niektórzy naukowcy i eksperci od mowy ciała analizowali powiązania między pozycją snu a osobowością. Zgodnie z ich wnioskami, nasza pozycja snu może ujawnić wgląd w nasze cechy osobowości, nastrój i podejście do życia.

Spanie na plecach wiąże się z pewnością siebie. Osoby takie mogą być również uparte i mają wysokie oczekiwania wobec siebie i innych ludzi. W zależności od tego, czy śpisz z rękoma opuszczonymi wzdłuż ciała na boki (powściągliwość), czy masz rozluźnione ręce i nogi (zrelaksowanie, otwarty umysł) należy inaczej interpretować tą pozycję.

Spanie na brzuchu wiąże się z postawą obronną, a także perfekcjonizmem i wrażliwością na krytykę. Naukowcy wskazują na skłonność śpiących na brzuchu do czucia się przytłoczonymi i uczuciem braku kontroli w życiu.

Spanie boczne (które jest bardzo popularne) wiąże się z byciem zrelaksowanym, otwartym i zdolnym do kompromisu. Gdy śpisz na prawym boku jest bardziej prawdopodobne, że będziesz palić papierosy i lubić kofeinę. Z kolei na lewej stronie zaśnie prawdopodobnie osoba kreatywna, dobrze wykształcona. Z ramionami wyciągniętymi po bokach sypiają osoby ufne i być może czasem nawet łatwowierne, a z rękami szeroko wyciągniętymi osoby twarde dla siebie i innych, podejrzliwe i często ciekawe świata.

Spanie w pozycji płodowej. Badania sugerują, jest związane z wrażliwością i lękiem, jak również pragnieniem komfortu. Śpiący w ten sposób mogą być sumienni i zorganizowani, z tendencją do przemyśleń. Osoby początkowo nieśmiałe, z dużą rezerwą do otoczenia, jednak pod tą otoczką są zazwyczaj bardzo ciepłe i sympatyczne.

A co ze snami? 

Badania sugerują korelację między pozycją snu, a typem snu. Jeśli doświadczasz niepokojących snów, warto rozważyć zmianę pozycji. Dla przykładu osoby śpiące na prawej stronie mogą doświadczać mniej koszmarów niż śpiący na lewym boku. Osoby śpiące na plecach mogą również mieć większe koszmary senne - a badania wskazują, że mogą mieć także większy problem z zapamiętaniem snów. Według badań, śpiący na brzuchu doświadczają marzeń, które są bardziej żywe, intensywne i seksualne. Są też bardziej skłonni do występowania snów, w których są unieruchomieni lub powstrzymani.

Zalety i wady popularnych pozycji snu

Wiesz, jaką pozycję snu preferujesz. Nie ma jednej pozycji snu, która byłaby najlepsza dla wszystkich. Oprócz komfortu, właściwa pozycja snu zależy od indywidualnych warunków zdrowotnych.

Spanie na plecach. Jak się okazuje nie jest to bardzo popularna pozycja snu, tylko 8 procent śpiących wybiera tę pozycję. Ale w rzeczywistości jest to optymalna pozycja snu dla wielu osób. Spanie na plecach pozwala naszym ciałom wpaść w ich naturalne wyrównanie, przy równomiernym rozłożeniu ciężaru. Oznacza to, że nie ma żadnej nadmiernej presji na żaden konkretny punkt ciała. Z tego powodu jest to pozycja, która zazwyczaj wymaga najmniejszej ponownej zmiany w ciągu nocy, co prawdopodobnie powoduje też, że spanie na plecach prowadzi do bardziej odświeżającego snu.

Spanie na plecach jest często najlepszym rozwiązaniem, jeśli odczuwasz ból fizyczny lub sztywność ciała. Ludzie z zapaleniem stawów często najlepiej śpią na plecach. Najczęstsze wyjątki? Ból pleców lub szyi może sprawić, że spanie na plecach będzie niewygodne i przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego.  Jeśli chodzi o dobre spanie z bólem, ważne jest, aby wypróbować różne pozycje, aby określić, co daje największy komfort i przynosi ulgę.

Spanie na plecach może również pomóc w zmniejszeniu objawów zgagi lub refluksu żołądkowego. Jeśli masz refluks i zdecydujesz się spać na plecach, upewnij się jednak, że przełyk jest ustawiony wyżej niż żołądek. Dobra, podtrzymująca kręgosłup poduszka powinna ci w tym pomóc,

Martwisz się o zmarszczki i oznaki starzenia na twarzy? Spanie na plecach to twój przyjaciel . To dlatego, że uciskasz żadnej części twarzy, tworząc linie, które mogą w przyszłości stać się zmarszczkami. Brak twarzy na poduszce może również pomóc zmniejszyć trądzik.

A kiedy spanie na plecach nie jest dobrym pomysłem? Przede wszystkim jeśli chrapiesz lub masz obturacyjny bezdech senny. Spanie na plecach może nasilać chrapanie i zwiększać prawdopodobieństwo zapadnięcia się dróg oddechowych, co prowadzi do częstszych epizodów bezdechu. Osoby takie lepiej śpią na boku lub brzuchu. Wykazano, że u osób z OBS unikanie spania na plecach obniża ciśnienie krwi.

Śpisz na boku? Jest to popularna pozycja do spania i nazwałbym ją drugą najbardziej optymalną dla zdrowia po spaniu na plecach. Dla osób, które chrapią lub mają bezdech senny, przejście na pozycję spania bocznego może pomóc w zmniejszeniu objawów, prowadząc do mniejszych zakłóceń i lepszego odpoczynku. Spanie na boku może pomóc zmniejszyć ból pleców i szyi. Spanie boczne może być też właściwą pozycją, jeśli masz problem z cieśnią nadgarstka.

Pozycja boczna wydaje się pomagać układowi limfatycznemu mózgu w skuteczniejszym usuwaniu produktów przemiany materii bardziej niż spanie na plecach lub brzuchu. Zdolność naszego mózgu do  wypłukania toksyn i szkodliwych białek ma kluczowe znaczenie dla ochrony przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera, Parkinsona i demencja .

Wybór spania na prawym lub lewym boku też może mieć wpływ na nasze zdrowie.

Spanie na lewej stronie jest korzystne, jeśli masz refluks żołądkowy. Kobietom w ciąży zaleca się spać po lewej stronie, aby ułatwić krążenie i przepływ krwi do łożyska. Spanie na lewym boku może też pomóc w trawieniu.

Badania pokazują, że spanie na prawej stronie może obniżać aktywność układu nerwowego, co zmniejsza tętno i ciśnienie krwi. Niektórzy naukowcy uważają, że preferencje związane ze ze spaniem na prawym boku w starszym wieku są instynktowną, ochronną odpowiedzią na potrzeby naszego serca. Badania pokazują, że osoby z niewydolnością serca zwykle unikają snu na lewym boku.

Jakie są minusy spania na boku? Jesteś bardziej narażony ba powstawanie zmarszczek, niż gdybyś spał na plecach. Bardziej prawdopodobne jest również zaburzenie krążenia w ramieniu z powodu nacisku ciała. Może to powodować uczucie dyskomfortu, mrowienia czy nawet bólu i prowadzić do budzenia się w nocy. Osoby śpiące na boku mają tendencje do częstszych zmian pozycji w nocy, co może być objawem mniejszego komfortu.

Spanie w pozycji płodowej. Zwinięta w kłębek odmiana snu bocznego, według badań, jest najbardziej popularną pozycją snu, zwłaszcza u kobiet. Spanie w pozycji płodowej może mieć podobne korzyści do spania bocznego, w tym zmniejszać chrapanie, zmniejszając nacisk na plecy.

Kiedy pozycja płodowa nie jest idealna? Mocne zwinięcie się w kłębek może powodować poranną sztywność ciała, a twoje oddychanie może być ograniczone ze względu na nacisk na przeponę. Jeśli czujesz się najbardziej komfortowo śpiąc w pozycji embrionalnej, spróbuj użyć poduszki, aby nie zwinąć się zbyt mocno.

Spanie na brzuchu. Według badań tylko 7 procent śpiących wybiera tę pozycję. Generalnie uważam to za najgorszą ze wszystkich opcji, z sporadycznymi wyjątkami. Spanie na brzuchu może pomóc w zmniejszeniu chrapania i bezdechu sennego, więc może być dobrym wyborem dla osób z łagodnymi wersjami tych chorób i które nie czują się komfortowo śpiąc na boku.

Problemy ze spaniem na brzuchu? Jest ich wiele. Spanie na brzuchu może być trudne dla pleców i szyi, powodując dodatkowy ból i dyskomfort. To dlatego, że kiedy jesteś rozciągnięty na brzuchu, to praktycznie niemożliwe jest wyrównanie kręgosłupa i szyi. Twoja szyja jest obrócona o 90 stopni od reszty ciała i często dodatkowo podniesiona przez poduszkę. To przepis na ból szyi i napięcie. Spanie na brzuchu powoduje wyraźną krzywiznę kręgosłupa, nacisk na dolną część pleców i może powodować ból i sztywność. Spanie na brzuchu wpycha twoją twarz w poduszkę, co może prowadzić do większej ilości zmarszczek i oznak starzenia.

Jaka jest odpowiednia pozycja snu dla Ciebie? To ta, w której czujesz się najbardziej komfortowo, ktora zapewnia najwyższą jakość wypoczynku i uwzględnia twoje specyficzne problemy zdrowotne. Jeśli nie śpisz wygodnie, spróbuj zmienić pozycje i sprawdzić, czy możesz poprawić swój nocny odpoczynek. Warto walczyć o dobry sen!

Źródło: https://www.psychologytoday.com/ca/blog/sleep-newzzz/201903/your-sleep-position-affects-much-more-you-think

4 komentarze:

 1. Nie ma takiego sformułowania jak "najbardziej optymalna" pozycja (czy cokolwiek). Coś jest po prostu optymalne lub nie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie myślałam,że można tyle o pozycjach snu napisac i jaki one mają wpływ na nas.
  Zajrzałam do tego posta, ale przejrzałam Twoje wpisy.
  Niezwykle wartościowy blog.Pracuję w służbie zdrowia i temat jest mi znany i bliski.
  Chwilami mam dosyc czytania o składnikach placków ziemniaczanych, czy pięciu najpiękniejszych miejscach w Pcimiu Dolnym, chociaż sama prowadzę blog podróżniczy.
  Z problemem bezdechu sennego zmaga się ogromna ilośc ludzi, już dałam link do Twojego bloga kilku osobom.Poruszasz niezwykle ważne tematy, tylko nie wiem,czy zostaniesz tu zauważony.
  Ja będę polecac Twoje wpisy osobom,mającym problemy ze snem.
  Pozdrawiam!
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem oczywiście świadom tego, że tematyka bloga skazuje mnie na bardzo wąską niszę ale od samego początku to miał być sposób na "misję społeczną", a nie metoda na zdobycie popularności czy zarobek z reklam. 😀 Dziękuje za dobre słowo!

   Usuń
  2. Tematyka jest faktycznie niszowa i cieszę się,że traktujesz to jako "misję społeczną".
   Ja też nie żyję z reklam ,czy blogowania.Piszę,żeby odreagowac, bo moja praca jest ciężka.
   Jeszcze raz pozdrawiam!
   Irena

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.