Leczenie bezdechu sennego a choroby oczu

Kontynuujemy nasz cykl artykułów o powiązaniu bezdechu sennego z innymi jednostkami chorobowymi. Tym razem przyjrzymy się bliżej oczom, które jak się okazuje są problemem dość powszechnym u osób zmagających się z bezdechami, a w szczególności korzystających z terapii aparatami typu CPAP.Doktor Russell Beach, O.D., który praktykuje w Wirginii, zauważa, że ​​problemy ze zdrowiem wzroku - w tym dysfunkcje powiek i jaskra - mogą być powszechne u pacjentów bezdechu sennego. Zespół niedomykalności powiek może prowadzić do sytuacji, w której nie zapewniają one skutecznej ochrony oczu podczas snu, co może powodować suchość, a nawet otarcia rogówki. Jaskra jest często związana z bezdechem sennym, ponieważ zaburzenie to wpływa na ilość tlenu przenoszonego do narządów końcowych; gdy stężenie tlenu w nerwie wzrokowym jest zmniejszone, staje się on podatny na uszkodzenia.

Maszyny CPAP - często stosowane podczas bezdechu sennego - również mogą mieć wpływ na wzrok.

Chociaż większość urządzeń posiada wbudowane nawilżacze, to wycieki powierza z maski mogą wysuszać delikatną rogówkę oka. Należy pamietać, ze wszystkie maski mają otwory wentylacyjne, więc problem z wysuszaniem oczu może dotyczyć nawet osób z idealnie dopasowaną maską.

Zdarzają się sytuacje w których pacjenci są zmuszeni okresowo przerwać terapię CPAP aby pozwolić się zregenerować uszkodzonej rogówce.

"Podstawą leczenia tych objawów musi być ochrona powierzchni oka. Najbardziej skutecznym sposobem na to jest zastosowanie gęstych sztucznych łez tuż przed snem." Należy rozważyć żele i maści. Standardowe krople zazwyczaj nie spełniają swojej roli, ponieważ zbyt szybko wysychają", mówi dr Beach.

"W zależności od nasilenia objawów ocznych, może być wskazane także leczenie w ciągu dnia i powinno być ono realizowane pod opieką lekarza okulisty" - dodaje.

Pamietajmy o tym, że oczy to bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia organ, dlatego warto o niego dbać każdego dnia i zapobiegać ewentualnym problemom, zamiast je leczyć!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.