Ustawienie aparatu CPAP- funkcje komfortu.
Ostatnio pisałem o dopasowaniu maski, tym razem pierwsza część o tym jak ustawić samo urządzenie. Pisał będę o maszynie Philips Dreamstation, bo takie mam akurat pod ręką, ale z mojego doświadczenia praktycznie wszystkie urządzenia na rynku mają niemal identyczne funkcjonalności i menu więc wiedza jest absolutnie uniwersalna.

Warto zacząć może od tego, że każde urządzenie ma dwa menu umożliwiające zmianę parametrów terapii. Pierwsze dostępne jest dla pacjenta, drugie dla technika/lekarza. Ten drugi decyduje też o tym które parametry będą możliwe do samodzielnego ustawienia.

Dzisiaj zajmiemy się grupą parametrów wpływającymi na komfort, które najczęściej są do dyspozycji pacjenta. Poza tym mamy jeszcze grupę parametrów wpływających na terapię, oraz ustawienia samego urządzenia.

ustawienia nawilżacza- ta opcja jest pewnie najważniejsza jeżeli chodzi o komfort, musimy ją dobrać samodzielnie tak aby nie odczuwać suchości w nosie/gardle, a z drugiej strony unikać skraplania się wody w masce/nosie; niektóre urządzenia mają dodatkowo możliwość ustawienia wilgotności względnej/bezwzględnej (uwzględnia wilgotność powietrza w pomieszczeniu lub nie); z praktyki wiem, że w okresie zimowym warto ustawić nieco wyższe nawilżenie (3-4 w Philips), a w lato wystarczy mniejsze (2-3).

temperatura rury powietrznej- jeżeli mamy podgrzewaną rurę, to zyskamy możliwość ustawienia jej temperatury; należy pamiętać o tym, że nie chodzi o to aby oddychać ciepłym powietrzem ale o zapobieganie skraplaniu się wody; ze wzrostem nawilżania należy podnieść też temperaturę rury (ustawienia zazwyczaj są podobne albo różnica wynosi max. 1 pkt.); warto poeksperymentować z tymi ustawieniami

grzanie wstępne- w zimnym pomieszczeniu pierwsze kilka oddechów nieogrzanym powietrzem może być nieprzyjemne- wtedy można skorzystać z opcjo wstępnego ogrzania urządzenia przed snem

rampa- część osób nie najlepiej toleruje wyższe ciśnienia na CPAP- dla nich przygotowana jest funkcja "rampa"; tak na prawdę chodzi o to, że urządzenie zaczyna z niższym (zadanym) ciśnieniem i potem przez ustawiony czas powoli je zwiększa aż do docelowego; nie warto ustawiać rampy z długim czasem, ponieważ istnieje wtedy ryzyko zbyt niskiego ciśnienia na początku snu; sam nie jestem dużym fanem tej funkcji- większy dyskomfort czuje na zbyt niskim, niż na zbyt wysokim ciśnieniu

W menu często znajdują się dodatkowe funkcje, które umożliwiają:
- sprawdzenie długości snu w kolejnych nocach
- sprawdzenie wskaźnika AHI w kolejnych nocach (skuteczności terapii)
- sprawdzenie dopasowania maski w kolejnych nocach (tzw. przeciek)
- test dopasowania maski (sprawdzenie wycieków w danej chwili)
- przypomnienie o potrzebie wymiany filtra
- synchronizacja urządzenia z komórką lub serwisem internetowym producenta

Na ekranie w trakcie terapii wyświetla się aktualne ciśnienie, ikonka informująca o włączeniu rampy, czy podgrzewaniu nawilżacza. W Philips czasem możemy zobaczyć też napis Ez-Start informujący o funkcji automatycznej kalibracji nastawów urządzenia. Po zakończeniu sesji zazwyczaj wyświetla się podsumowanie wyników ostatniej nocy.

Tutaj przeczytasz o ustawieniach zaawansowanych.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.