Miareczkowanie



Kupując aparat CPAP zapewnie usłyszycie o konieczności przeprowadzania miareczkowania. O co właściwie chodzi?

Otóż miareczkowanie to nic innego jak proces wstępnego ustawienia ciśnień w aparacie. Proces niezbędny przede wszystkim w przypadku urządzeń półautomatycznych (manualnych) ponieważ samo badanie polisomnograficzne nie daje odpowiedzi na temat optymalnego ciśnienia i ustala się je na drodze próby.

Miareczkowanie powinno być przeprowadzone przez lekarza, w trakcie nocy spędzonej w pracowni snu. Podczas spania lekarz powinien testować kolejne ustawienia ciśnień dobierając te optymalne z punktu widzenia terapii.

W praktyce często to firma handlowa użycza urządzenie na kilka dni i po tym okresie wracamy do lekarza, który na bazie danych z karty pamięci urządzenia ustali odpowiednie parametry. Czasami w przypadku urządzeń półautomatycznych należy ten proces przeprowadzić kilkukrotnie sprawdzając różne ustawienia.

A co z automatami? Te z założenia ustalają ciśnienie samodzielnie ale należy w nich ustawić przedział ciśnień w których aparat może się poruszać. Dlatego również przeprowadza się miareczkowanie.

Miareczkowanie powinno być co jakiś czas powtarzane aby sprawdzić czy pierwotnie ustawione ciśnienia nie powinny być skorygowane. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku urządzeń starszej generacji i przypadków w których czujemy, że coś nie jest tak albo w znaczący sposób zmieniły się czynniki wpływające na bezdech (np. spadek albo wzrost wagi). Z mojego doświadczenia najczęstszym błędem przy urządzeniach automatycznych jest ustalenie zbyt niskiego ciśnienia minimalnego, co powoduje uczucie dyskomfortu przy zasypianiu. Gdy raportowane przez aparat wskaźniki AHI zaczną rosnąć, może to znaczyć, że zbyt niskie jest ciśnienie maksymalne.

Z zasady usługa jest miareczkowania bezpłatna, chociaż możemy być obciążeni kosztem wypożyczenia urządzenia, w przypadku gdy nie zdecydujemy się na zakup. Warto skorzystać z takiej opcji gdy nie jesteśmy pewni, czy finalnie zdecydujemy się na zakup- jest to szansa także na wypróbowanie aparatu.

Przeczytaj więcej o protokóle miareczkowania w tym artykule.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.