Marihuana medyczna (THC) w leczeniu bezdechu sennego


Chciałbym podzielić się z Wami swoim odkryciem ostatnich tygodni. Lekarz zapisał mi na receptę susz marihuany medycznej. Sporo czekałem z podjęciem leczenia, moje obawy dotyczyły między innymi tego jak THC wpłynie na mój bezdech senny. Dobrze wiemy, że niemal w 100% leki psychotropowe pogarszają wyniki leczenia. Nie tym razem!


Niewielkie dawki THC spowodowały, że wskaźnik AHI spadł do 0 i- co dla mnie jest większym zaskoczeniem- wyraźnie zmniejszyło się też ciśnienie terapeutyczne. Zdecydowanie poprawiła się jakość snu i praktycznie znikła dzienna senność. Co prawda nie odważyłbym się spać bez CPAP (i pewnie źle by to się skończyło) ale jakość terapii wyraźnie się poprawiła. Zacząłem więc szukać, czy badania naukowe potrwierdzają tą obserwacje


Substancja czynna konopi indyjskich Delta-9 tetrahydrokannabinol (THC), osiągnęła bardzo interesujące wyniki w badaniu II fazy w leczeniu zespołu obturacyjnego bezdechu sennego. Badanie z podwójnie ślepą próbą przeprowadzone przez University of Illinois w Chicago i North-western University było przeprowadzone w różnych ośrodkach. Testowano syntetyczne wytworzone THC, pod handlową nazwą Dronabinol. Według naukowców badanie pokazuje “że dronabinol jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez uczestników z od umiarkowanego do ciężkiego bezdechu sennego.”


Ponieważ istnieje tylko kilka opcji leczenia bezdechu sennego, badanie to jest bardzo interesujące. Naukowcy wyjaśniają: „Pozostaje ważna i niezaspokojona potrzeba w pełni skutecznych i zakceptowalnych metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Obecnie nie ma zatwierdzonych leków”.


Badanie przeprowadzono u 73 osób dorosłych z obturacyjnym bezdechem sennym o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim. Otrzymywali losowo placebo, 2,5 mg lub 10 mg dronabinolu na dobę. Zażywali narkotyk z konopi na godzinę przed snem przez okres do 6 tygodni. Dronabinol miał lepsze wyniki w wyższej dawce w badaniu. Uczestnicy, którzy otrzymywali 10 mg dronabinolu dziennie, wyrażali najwyższą ogólną satysfakcję z leczenia. Oczywiście mówimy tu o leczeniu samym THC, bez wspomagania CPAP.


„Dronabinol w zależności od dawki zmniejszył AHI i poprawił zgłaszaną przez siebie, ale nie obiektywną senność (…)”. Naukowcy uważają zatem, że przyjmowanie THC może być użyteczną alternatywą leczenia lub terapią wspomagającą bezdech senny. Naukowcy są przekonani, że potrzebne są większe badania kliniczne, aby znaleźć najlepsze możliwe podejście do leczenia kannabinoidami.


Farmakoterapia bezdechu sennego jest nowym podejściem, ponieważ dotyczy mózgu, a nie fizycznego problemu dróg oddechowych. Tak powiedziała magazynowi Sleep Review prof. Phyllis Zee, badaczka zaangażowana w badanie . Odzwierciedla to przekonanie, że bezdech senny jest nie tylko problemem fizycznym, ale może być spowodowany kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest słaba regulacja mięśni górnych dróg oddechowych przez mózg.


„Urządzenie CPAP jest ukierunkowane na fizyczny problem, ale nie na przyczynę” — mówi Zee. „Lek działa na mózg i nerwy, które regulują mięśnie górnych dróg oddechowych. Zmienia neuroprzekaźniki z mózgu, które komunikują się z mięśniami. Lepsze zrozumienie tego pomoże nam opracować skuteczniejsze i spersonalizowane metody leczenia bezdechu sennego.  


Te odkrycia potwierdzają potencjał terapeutyczny kannabinoidów u pacjentów z OBS. W porównaniu z placebo dronabinol wiązał się z niższym AHI, poprawą subiektywnej senności i większą ogólną satysfakcją z leczenia”.


Marihuana medyczna jest w Polsce legalną, aczkolwiek wciąż trudno dostępną formą terapii. Wynika to z wysokiej ceny, niskiej dostępności i niechęci lekarzy do sięgania po substancje o działaniu euforyzującym  i z odium "nielegalnego narkotyku". Na pewno nie jest to terapia "dla każdego". Ale potencjał wydaje się być obiecujący i dla niektórych osób może to okazać się bardzo kuszącą alternatywą lub wspomaganiem terapii bezdechu sennego. Ja z niecierpliwością czekam na kolejne badania. 


Ewentualna terapia z wykorzystaniem THC powinna zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza i z zastosowaniem leków dostępnych w aptece. Nie eksperymentujcie na własną rękę. Nie mamy pewności czy taka terapia przyniesie pozytywny skutek u wszystkich osób, czy tylko u niektórych. 

PS. Wyraźnie obniżyło mi się także ciśnienie tętnicze. :-) 


Źródła:
Zausig, Y., Arzt, M. Perioperative Versorgung von Patienten mit obstruktiver Schlafapnoe. Pneumologe11, 386–393 (2014). https://doi.org/10.1007/s10405-014-0791-y
Young T, Palta M, Dempsey J, Peppard PE, Nieto FJ, Hla KM. Burden of sleep apnea: rationale, design, and major findings of the Wisconsin Sleep Cohort study. WMJ. 2009;108(5):246-249.
Hale CS. Obstructive sleep apnea and cardiovascular disease and mortality: the argument for causality. J Insur Med. 2005;37(4):272-282.
Parish JM, Adam T, Facchiano L. Relationship of metabolic syndrome and obstructive sleep apnea. J Clin Sleep Med. 2007;3(5):467-472.
Carley DW, Prasad B, Reid KJ, et al. Pharmacotherapy of Apnea by Cannabimimetic Enhancement, the PACE Clinical Trial: Effects of Dronabinol in Obstructive Sleep Apnea. Sleep. 2018;41(1):zsx184. doi:10.1093/sleep/zsx184

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.