Czy bezdech senny może powodować zaburzenia erekcji?


Problemy w sypialni to coś, z czym boryka się wielu mężczyzn. Co więcej, ponieważ jest to drażliwy temat, wielu mężczyzn ma problem z dyskusją na ten temat, nawet jeśli udają się do lekarza. Jedną z częstych przyczyn tej dolegliwości może jest obturacyjny bezdech senny (OBS).


Jeden z największych powiązań między bezdechem sennym a zaburzeniami erekcji ma związek z testosteronem. Poziom testosteronu jest bardzo ważny dla wywołania erekcji. Równie ważne jest odpowiednie natlenowanie krwi. Bezdech senny może mieć wpływ na oba te elementy. Dlatego bezdech senny może prowadzić do różnych problemów medycznych, w tym właśnie zaburzeń erekcji.


Jedno z badań opublikowanych w 2009 roku wykazało, że blisko 70 procent mężczyzn, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny, cierpi również na zaburzenia erekcji. Inne badanie opublikowane w 2016 roku wykazało podobne wyniki . Dlatego ważne jest, aby każdy wiedział, że bezdech senny może prowadzić do zaburzeń erekcji.


W diagnostyce zazwyczaj w pierwszej kolejności weryfikowane jest, czy pojawiają się poranne oraz nocne erekcje (najczęściej w fazie snu REM). Erekcje takie powiązane są z podniesionym poziomem testosteronu oraz z aktywnością układu parasympatycznego. W powiązaniu z badaniem krążenia z wykorzystaniem USG i badaniu hormonów pozwala to stwierdzić, czy zaburzenia erekcji mają podłoże biologiczne czy psychogenne i wskazać prawidłową ścieżkę leczenia.


W przypadku problemów z erekcją związanych z bezdechem sprawa zazwyczaj rozwiązuje się w ciągu kilku tygodni, do maksymalnie 3 miesięcy od czasu podjęcia efektywnej terapii CPAP. Często jest tak, że jednym z pierwszych pozytywnych, zauważalnych efektów terapii jest właśnie poranny wzwód. Co ciekawe, często jest tak, że panowie wcześniej sobie nawet nie uświadamiają, że mieli z tym problem. 


Co ciekawe okazuje się, że terapia CPAP wpływa pozytywnie na współżycie seksualne na wielu płaszczyznach i dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Chcących zgłębić ten temat polecam jeden z moich poprzednich artykułów


Co robić jeżeli terapia CPAP nie rozwiązała problemów ze wzwodem?


Przyczyny tego mogą być dwie. Albo terapia CPAP nie jest w pełni efektywna np. powoduje zaburzenia faz snu, są problemy z saturacją, wysokim AHI czy występuje problem z wyciekami. Względnie problem może nie być związany z bezdechem sennym. W jednym i drugim przypadku warto skonsultować się wtedy z lekarzem. 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.