10 najbardziej innowacyjnych i nietypowych masek CPAPMasek CPAP ma rynku jest dostępnych pewnie kilkaset ale powiedzmy sobie szczerze: większość z nich wygląda dokładnie tak samo. Dzisiaj postanowiłem przyjrzeć się tym najbardziej innowacyjnym i nietypowym modelom na rynku.

10. Breeze Sleepgear Nasal Pillow 


Zawsze twierdziłem, że największym problemem w maskach jest mocowanie rury na jej przodzie. To mocno utrudnia poruszanie się w łóżku i powoduje, że rura pląta nam się w okolicach klatki piersiowej. Twórcy masek już od dawna próbowali rozwiązać ten problem np. poprzez odprowadzenie powierza przez środek twarzy, na szczyt głowy.

PLUSY: rura mocowana na szczycie głowy umożliwia większą swobodę ruchu
MINUSY: nie można spać na twarzy, rura ogranicza pole widzenia- model ten został wyparty przez maski w typie Philips DreamWear

9. DreamWear gel pillows


Philips bez wątpienia jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm w kategorii masek CPAP. Rodzina masek DreamWear jest w mojej ocenie największą rewolucją w tej dziedzinie w przeciągu ostatnej dekad. Najmniej znaną odmianą jest wersja "gel pilows". Jej innowacja ukryta jest w unikalnym sposobie podłączenia maski poprzez bardzo miękkie żelowe "grzybki" dociskane do otworów nosowych. Dzięki temu maska tama zalety masek z wkładkami donosowymi ale nie podrażnia śluzówki nosa. 

PLUSY: delikatna dla śluzówki nosa, dmucha bezpośrednio w otwory nosowe (mniej wycieków)
MINUSY: w przypadku jej poruszenia w nocy wymaga nieco uwagi aby poprawić jej mocowanie

8. ResMed Swift FX Bella for Her


W tej masce moją uwagę zwróciło nietypowe mocowanie, za pomocą pasków zakładanych za uszy. Jeżeli denerwuje was to, że przez maskę macie co rano zepsutą fryzurę, to rozwiązanie może być strzałem w 10. 

PLUSY: nie psuje fryzury, nie uciska głowy
MINUSY: nie jest tak stabilna jak z klasycznym paskiem, może obcierać uszy

7.Philips Respironics FitLife Total Face Mask

I to jest właśnie prawdziwa maska całotwarzowa! Wiele osób błędnie nazywa tak maski ustno-twarzowe, a chodzi o to aby objąć całą twarz łącznie z oczami. Są osoby, które dużo lepiej tolerują tego typu maski. Mogą być one wybawieniem również np. w przypadku podrażnień okolic nosa i ust.

PLUSY: brak ucisku w okolicach nosa u ust
MINUSY: może powodować przesuszenie oczu

6. Airway Management Tap Pap Nasal Pillow Mask


Ta maska jest dedykowana specjalnie osobom chorującym na bruksizm, bo ma wbudowaną wkładkę zapobiegającą zgrzytaniu zębami. Inżynierowie bardzo sprytnie wykorzystali wkładkę jako element mocowania maski. 

PLUSY: odpowiednia dla osób z bruksizmem, brak ucisku na twarz
MINUSY: nietypowy rodzaj mocowania może nie odpowiadać niektórym osobom


5. Fisher and Paykel Oracle oral mask


Są maski nowe, ustno-nosowe… i jak się okazuje są także takie przeznaczone wyłącznie do oddychania przez usta. Maska może być dobrym wyborem dla osób, które z jakiś względów nie powinny albo nie mogą oddychać przez nos. 

PLUSY: niewielki rozmiar maski
MINUSY: przesuszanie śluzówki ust (konieczne mocne nawilżenie), powietrze może uciekać nosem

4. SleepWeaver Elan CPAP Mask


Kto powiedział, że maska CPAP musi być z silikonu? Ta maska posiada poduszkę zrobioną z neoprenu. Maska ta na sporą rzeszę zwolenników.

PLUSY: dobra dla osób, które nie tolerują silikonu
MINUSY: trudność z utrzymaniem higieny

3. Bleep DreamPort CPAP mask


Trendy w nowych maskach zdecydowanie idą w stronę tzw. modeli minimalnego kontaktu. Oczekujemy masek jak najmniejszych, najlżejszych i mających najmniej punktów styku ze skórą. Skrajnym przykładem tego podejścia jest Bleep, który w zasadzie nie jest już nawet maską ale systemem mocowania przewodu powietrznego bezpośrednio do nosa. Wykorzystywane są do tego specjalne, jednorazowe plastry.

PLUSY: maska o najmniejszym na świecie kontakcie z twarzą
MINUSY: plastry mocujące maskę nie są zbyt praktyczne i mogą powodować podrażenia

2. Metamason's Nasal Hybrid CPAP Mask


Ta maska wygląda bardzo "normalnie" jak na nasze zestawienie, dostała jednak nagrodę na targach elektroniki konsumenckiej CES w zeszłym roku. Innowacją jest tutaj wykorzystanie druku 3D do stworzenia poduszki nosowej idealnie dopasowanej do naszej anatomii. Kto wie, być może tak będą właśnie tworzone maski przyszłości.

PLUSY: idealne dopasowanie do twarzy
MINUSY: to wciąż tylko koncept, nie znamy jeszcze ceny

1. StarMed CaStar


CaStar to już nie tyle maska, co "hełm" obejmujący całą głowę. Umożliwia on zastosowania aparatu typu PAP czy wentylacji mechanicznej w przypadku niemożności wykorzystania klasycznej maski (np. ze względu na uraz twarzoczaszki).

PLUSY: daje możliwość uniknięcia tracheotomii w przypadku braku możliwości zastosowania klasycznej maski
MINUSY: do stosowania tylko doraźnie


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.