Czy istnieje powiązanie pomiędzy alergiami, a obturacyjnym bezdechem sennym?


Alergie oddechowe i bezdech senny: w jaki sposób są ze sobą połączone?

Wiosna jeszcze do nas nie przyszła na dobre ale alergicy dobrze wiedzą, że sezon na alergie już się powoli zaczyna. Pod jednym z poprzednich artykułów czytelniczka bloga zadała pytanie czy fakt bycia alergikiem ma jakiś znaczący wpływ na bezdech senny. Spieszę z wyjaśnieniem.


Ogólnie uważa się, że reakcje alergiczne przeszkadzają w normalnym, zdrowym śnie. Logika wygląda następująco: alergie powodują zatkanie nosa. Zatkanie nosa może wysuszyć usta lub zablokować drogi oddechowe. Oba te czynniki mogą prowadzić do spłyceń i bezdechów, które charakteryzują obturacyjny bezdech senny (OBS). Dlatego alergie i bezdech senny można łączyć, jeśli utrzymujące się reakcje alergiczne regularnie blokują sen.

Alergie mogą mieć również inny wpływ na naszą zdolność do spokojnego snu. Niektóre reakcje alergiczne pęcznieją migdałki lub migdałki, powodując ich wzrost - znowu, potencjalnie powodując zablokowanie dróg oddechowych, które mogą prowadzić do bezdechu sennego.

Tak więc, chociaż alergie nie powodują bezdechu sennego, wydaje się, że istnieje związek. W badaniu opublikowanym w American Review of Respiratory Disease stwierdzono, że "u pacjentów z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, obturacyjne bezdechy senne są dłuższe i częstsze" niż u pacjentów bez tych stanów alergicznych. 

Wynika z tego, że podjęcie kroków w celu zmniejszenia reakcji alergicznych może pomóc w poprawie jakości snu: "Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa steroidami nosa może poprawić sen, zmęczenie w ciągu dnia oraz jakość życia pacjentów z ANN [alergiczny nieżyt nosa]", piszą Autorzy badania z 1998 roku opublikowanego w Journal of Allergy and Clinical Immunology . 

Większość naukowców jednak nie kończy się na stwierdzeniu, że leczenie alergii może zapobiec bezdechowi sennemu. Badanie z 2011 r. Opublikowane w European Archives of Oto-rhino-laryngology  stwierdza, że ​​chociaż "sterydy z nosa mogą poprawić subiektywną jakość snu i mogą być użyteczne dla pacjentów z łagodnym OBS, takiego leczenie alergiczne nie można traktować jako leczenie OBS."

Alergie i bezdech senny: problemy związane z terapią CPAP

Jednak przy omawianiu alergii i bezdechu sennego często pojawia się inny czynnik: reakcje alergiczne mogą zakłócać terapię CPAP, często stosowaną w leczeniu bezdechu sennego.

Producenci masek CPAP i sprzętu do terapii bezdechu sennego podjęli kroki, które zazwyczaj pomogą ominąć potencjalne problemy spowodowane przez zarówno bezdech senny, jak i alergie. Na przykład, jeśli alergie utrudniają oddychanie przez nos, można skorzystać ze skutecznego leczenia z użyciem maski pełnotwarzowej. Podczas gdy maska ​​nosowa dostarcza tylko powietrze przez nos, pełna maska ​​zakrywa usta i nos, zapewniając, że otrzymujesz powietrze, niezależnie od tego, czy nos jest zatkany, czy nie.

Ponadto zaawansowana technologia CPAP w postaci APAP - lub automatycznego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych - może pomóc osobom, które mają zarówno alergie, jak i bezdech senny. W jaki sposób? Alergie mogą powodować wahania oddechu przez całą noc, a APAP jest zaprojektowany w celu dostarczania różnych ilości powietrza w razie potrzeby, aby nadążyć za tymi wahaniami.

Jeśli twoje alergie przeszkadzają w terapii bezdechu sennego, zachęcamy do rozmowy z lekarzem zajmującym się snem na temat możliwych rozwiązań, takich jak zmiana maski CPAP lub innego rodzaju terapii PAP.

Wiosna z aparatem CPAP

1. Jeśli masz wiosenną alergie, spróbuj zwiększyć ustawienia swojego nawilżacza CPAP.
Jeśli alergie atakują twój nos, śluzówka jest przekrwiona i podrażniona. Konieczność nawilżania i oczyszczania powietrza stanowi dla niej dodatkowe obciążenie, dlatego zazwyczaj wyższe ustawienia temperatury i nawilżacza pozwalają na przyniesienie ulgi.

2. Sprawdź filtr powietrza CPAP.
Zalecamy sprawdzanie filtra powietrza urządzenia CPAP przez cały rok w celu gromadzenia się kurzu i wymienianie go co najmniej raz w miesiącu. Warto to podkreślić w marcu i kwietniu, kiedy więcej cząsteczek, zarówno w domu, jak i poza nim, może znaleźć się w twoim filtrze. W przypadku niektórych urządzeń standardowe filtry nie filtrują alergenów, dlatego trzeba zakupić specjalne filtry antyalergiczne (Resmed). 

3. Nos nadal zatkany? Rozważ maskę pełnotwarzową.
Jeżeli zmiana ustawień nawilżacza i wymiana filtru nie pomaga i twój nos jest ciągle zatkany, to najlepszym wyjściem może być czasowa zmiana maski na pełnotwarzową.

4. Porozmawiaj ze swoim lekarzem!
Istnieje wiele leków o działaniu ośrodkowym i miejscowym, które bardzo skutecznie pozwalają niwelować objawy alergii oddechowych. Szczególnie polecanym rozwiązaniem w przypadku alergii powodujących nieżyt nosa są aerozole do nosa z lekiem sterydowym (tylko na zlecenie lekarskie).

A co jeżeli mam alergię nie na pyłki w powietrzu ale na samo urządzenie CPAP?

Istnieje niewielka liczba osób, która skarży się na objawu alergiczne wynikające nie tyle z z alergenów w powietrzu ale z samej terapii urządzeniem CPAP. Z mojego doświadczenia mamy do czynienia z dwoma rodzajami alergii:

1. Alergia oddechowa.
Zdarza się ona sporadycznie i zawsze jest efektem zaniedbań jeżeli chodzi o higienę naszego sprzętu. Ciepłe i wilgotne środowisko jest przyjazne dla grzybów, które mogą zasiedlić nasze urządzenie. W niektórych przypadkach mycie mydłem nie pomaga i konieczna jest wymiana poza filtrem także rury/ maski/ nawilżacza, czasami tez dodatkowo warto odkazić samo urządzenie ozonem. Najlepiej jednak sprawdza się stara zasada: "lepiej zapobiegać niż leczyć"- dlatego dbajcie o to aby czyścić swoje maszyny regularnie!

2. Alergia kontaktowa.
Normy odnośnie materiałów dla sprzętu medycznego mającego kontakt ze skórą- tak jak jest w przypadku masek CPAP- są bardzo wygórowane. Dlatego alergie kontaktowe to dzisiaj rzadkość. Bywa niestety, że kupując maskę mało znanego producenta, trafimy na taką, która może wywoływać u nas alergię. Objawia to się najczęściej zaczerwienieniem, czasem wysypką. Porada tu jest tylko jedna: takiej maski trzeba się jak najszybciej pozbyć.
jeżeli alergia pojawia się w starej masce, to warto zwrócić uwagę na środki chemiczne, którymi myjemy maskę. Dlatego też zawsze zalecam aby myć maskę w tym samym mydle, które stosujemy na codzień do twarzy. Wtedy ryzyko alergii jest najmniejsze,


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.