Jaka jest różnica pomiędzy CPAP/APAP i BiPAP?Większość osób interesujących się tematem bezdechu sennego słyszała o urządzeniach typu BiPAP ale zazwyczaj nie wiemy wiele więcej ponad to, że są bardziej zaawansowane technicznie i dużo droższe. Dzisiaj w kilku słowach pozwolę sobie przybliżyć tą technologię.

Przedrostek "bi" w nazwie mówi nam o tym, że ustawiamy nie jedno ale dwa różne ciśnienia. Precyzyjnie mówiąc chodzi o ciśnienie podawane przy wdechu i niezależnie wydechu. Klasyczny aparat CPAP ma na celu podniesienie ciśnienia w płucach, co ułatwia wdech ale też utrudnia wydech. BiPAP będzie pomagał nam zarówno przy wdechu jak i wydechu i dawał większe możliwości do sterowania terapią przez lekarza.

Cecha ta sprawia, że urządzenie te dużo lepiej sprawdza się przy najcięższych przypadkach. Według pulmunologów z którymi rozmawiałem BiPAP jest traktowany wręcz jako wentylacja mechaniczna, na równi z respiratorem (różnica jest taka, że w urządzenie BiPAP to nadal tylko wspomaganie fizjologicznego oddechu).

Jakie są podstawowe wskazania dla aparatów BiPAP:
- osoby, które są zmuszone do stosowania dużych ciśnień
- osoby u których w czasie terapii CPAP występuje niska saturacja tlenem hemoglobiny
- problemy z osłabionymi mięśniami klatki piersiowej  (np. choroby neurodegeneracyjne) lub choroby płuc
- wszędzie tam gdzie terapia CPAP nie przyniosła oczekiwanego rezultatu

Czy urządzenie może być stosowane u każdego? Tutaj są dwie szkoły. Polscy lekarze, z którymi miałem kontakt, podchodzą z dużą rezerwą aby dawać BiPAP każdemu. Głównym argumentem jest tutaj "rozleniwienie" mięśni oddechowych, którym znacznie ułatwiamy funkcjonowanie w nocy. Lekarze w USA są w tym temacie zdecydowanie bardziej liberalni i zdecydowanie chętniej po nie sięgają. Sam byłbym skłonny zgodzić się z tym podejściem, tym bardziej, że każdy BiPAP może także działać w trybie APAP, a technicznie te urządzenia różnią się bardzo niewiele (podejrzewam wręcz, że wyłącznie zastosowanym software).

A co to jest technologia C-Flex znana z urządzeń CPAP? Czy to nie to samo?

C-Flex czyli innymi słowy "ulga oddechowa" to funkcja poprawiająca komfort terapii CPAP poprzez zmniejszenie ciśnienia o stałą wartość, maksymalnie 3mmHg. Jak się okazuje już tyle bardzo poprawia komfort przy wydechu. Technologia ta jednak nie jest równoznaczna z tym co mamy w BiPAP, ponieważ tam wartości są od 4mmHg wzwyż i jest możliwa ich precyzyjne ustawienie. Co ważniejsze to ulga oddechowa zmniejsza wartość ciśnienia EPAP (może zmniejszać skuteczność terapii). Można powiedzieć, że C-Flex to namiastka tego, w co wyposażone są aparaty BiPAP.

Staram się o wypożyczenie aparatu BiPAP do testów. Mam nadzieję, że za jakiś czas podzielę się z wami swoimi wrażeniami z użytkowania i porównaniem do APAP.


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.