Prisma 20a - dlaczego nie znalazła się w nowych rekomendacjach zakupowych?

 


W ostatnim czasie zacząłem publikacje nowych rekomendacji zakupowych CPAP na 2022 rok i póki co w żadnej kategorii nie poleciłem jeszcze aparatu Lowenstein 20a. Znalazł się w nim jednak aż dwukrotnie (tańszy i obiektywnie gorszy) aparat Prisma SMART, a nawet przewinęła się siałociśnieniowa Prisma SOFT. Czy to sprawiedliwe? Czy to efekt celowego działania, czy może jakieś mojej niechęci do tego aparatu? Pytanie to zadaliście mi kilkukrotnie w komentarzach i dlatego postanowiłem poświęcić osobny wpis aby się z tej decyzji wytłumaczyć. 


Zacznijmy może od wyjaśnienia tego, że w aktualnych rekomendacjach (tam gdzie to możliwe) nie pokazuje już kilku najlepszych aparatów, ale staram się swój wybór ograniczyć zawsze do jednego, w wybranej kategorii cenowej. W kategorii premium Prisma 20a przegrywa więc pojedynek z AirSense 10 albo AirCurve VAUTO, ponieważ w podobnej cenie konsument od ResMed (w mojej subiektywnej ocenie) otrzymuje po prostu lepszy aparat. W kategorii "rozsądny zakup" Prisma 20a dla odmiany przegrywa wysoką ceną ze swoją siostrzana Prismą SMART. I w taki sposób zabrakło nam dla 20a miejsca w naszej rekomendacji.


Jednak równocześnie zgadzam się z tym, że może to być odebrane jako pewnego rodzaju niesprawiedliwość. Szczególnie przez osoby, które są posiadaczami Prismy 20a, albo właśnie szykowały się jej zakupu. To dla nich postanowiłem zrobić "dogrywkę", w której indywidualnie i możliwie szeroko omówię wszystkie plusy i minusy tego aparatu. Bo to, że nie znalazł się on w rekomendacji zakupowej, wcale nie zmienia tego, że jest on na prawdę dobry. Nawet bardzo dobry. Zacznijmy od omówienia   rzeczy najlepszych i wyjątkowych.

Turbina / przepływy 


Marketingowcy najcześciej zupełnie pomijają ten element konstrukcji opisując aparat. Niesłusznie, bo w fundamentalny sposób wpływa on na jakość terapii. Obecnie producenci szukając oszczędności decydują się na tzw. "downsizing" turbin, podobnie jak robią to producenci samochodów z silnikami. Jeżeli więc chciałbyś więc aby twój CPAP miał w środku "solidny i niewysilony silnik V6" to kup właśnie Prisme 20a. Duża i wolnoobrotowa turbina 20a zwiększa komfort oddechowy. Najlepiej czuć to gdy chcemy wziąć szybki/głęboki wdech i przy wysokich ciśnieniach. W innych aparatach czasami powoduje to nieprzyjemny opór oddechowy, ale nie w tym wypadku. No i jest coś więcej. Prisma nie tylko jest w stanie podać dużą ilość powietrza w krótkim czasie ale robi to nad wyraz precyzyjnie. Robi to nawet wyraźnie lepiej od ResMed czy Philips.  Zresztą zachęcam do lektury testu (*Prisma 20a ma taką samą turbinę, jak opisywana tam Pisma Lab). To wszystko sprawia także, że Prisma 20a jest też doskonałym aparatem do miareczkowania. 


Ekran/sterowanieWiększość producentów wprowadza do nowych wersji swoich aparatów ekrany dotykowe, ponieważ obniża to koszty produkcji. Ale nie Lowenstein. Prisma posiada największy ekran dotykowy na rynku i wykorzystuje jego potencjał w 100%. Żaden inny aparat nie pozwala tak wygodnie analizować danych terapii bezpośrednio na ekranie urządzenia. Zasadniczo można się w tym przypadku ograniczyć wyłącznie do tego. Obsługa może jest nieco bardziej skomplikowana niż w większości CPAP'ów na rynku, ale w tym przypadku nie postrzegam tego za wadę. Po prostu to taki aparat dla "CPAP'owych geeków".


SoftPAP- ulga wydechowaLowenstein zastosował w swoich aparatach ciekawą i unikalną ulgę wydechową. SoftPAP pozwala na ułatwienie wydechu, a równocześnie delikatnie podnosi ona ciśnienie w ostatniej jego fazie, aby zapobiec wystąpieniu obturacji. Pozwala to na nieznaczne obniżenie ciśnienia terapeutycznego, co ma szczególnie znaczenie dla osób leczących się niższymi ciśnieniami i źle tolerującymi wartości 7 cm H20 i powyżej. W wielu innych aparatach musimy wyżej podnieść ciśnienie, aby ulga wydechowa zadziałała. Wiemy już w czym Prisma 20a jest lepsza od swoich konkurentów. A w jakich elementach w takim razie z nimi przegrywa?


NawilżaczW mojej ocenie Prisma posiada jeden z najgorszych nawilżaczy jakie mi dane było testować (z pominięciem APEX, bo tego wynalazku w ogóle nawilżaczem nazywać nie należy). To znaczy jest on wydajny i solidny ale aby wymienić w nim wodę należy cały nawilżacz najpierw wypiąć z urządzenia, a później odblokować górną jego pokrywę, która przymocowana jest na wielki i trudny w obsłudze zatrzask. Nawilżacz zbudowany jest z plastiku i trudniejszej w utrzymaniu higieny gumy. Ponieważ w codziennym użytkowaniu to właśnie przede wszystkim do nawilżacza jest potrzebny łatwy dostęp, cały aparat robi się przez to mało ergonomiczny, aby nie powiedzieć "upierdliwy" w obsłudze. Jakby tego było mało nawilżacz w Prisma w wyraźny sposób sprawia on, że aparat robi się głośniejszy...  Jak można było to tak spieprzyć?


CPAP w podróżyJeżeli zdarza się Wam czasem wyjechać na wakacje z aparatem CPAP, to nie powinniście kupować Prismy. Jest ona cholernie wielka i ciężka. Producent nawet nie zadbał o dobrą torbę podróżną, zdając sobie sprawę z tego, że aparat ten ma prawo się sprawdzić wyłącznie jako model stacjonarny. Tak długo jak nie musimy go podnosić, jego wielkości i waga nie stanowią problemu. Po prostu liczcie się z tym, że kupując Prismę przydało by się też mieć też dodatkowy aparat podróżny.


Analiza danych terapiiLowenstein zadbał o to aby już na ekranie 20a dało się skontrolować niemal wszystkie parametry terapii. Niestety gdybyśmy się chcieli dowiedzieć coś więcej na jej temat z wykorzystaniem komputera, analiza będzie mocno ograniczona. Poza programem dostarczonym przez producenta dla lekarzy (świetny, ale niedostępny dla konsumenta) skorzystać możemy jedynie z bardzo okrojonej aplikacji webowej Prisma Journal (wciąż nie ma polskiej wersji!). Niestety nie ma opcji skorzystanej z lubianej przez nas darmowej aplikacji OSCAR czy nowego serwisu SleepHQ.com. Musicie też liczyć się z tym, że większość lekarzy w Polsce, nie podejmie się analizy danych z tego aparatu. Prisma nie jest tak popularna jak ResMed, czy jeszcze chwilę temu Philips. To wciąż w Polsce jeszcze "egzotyka".


Algorytm Auto CPAPTen element zawsze ocenia się najtrudniej, a powinien być w tym wszystkim najważniejszy. Lowenstein jest firmą ze sporymi doświadczeniami w wentylacji i jest dobrze zweryfikowana na wymagającym, niemieckim rynku. W teście, który przeprowadzałem na sobie Prisma dobrze sobie poradziła z ustaleniem optymalnego ciśnienia terapeutycznego i miałem w w niej najmniej wybudzeń. Niestety badanie obnażyło równocześnie to, że rzeczywistych wskaźnik AHI po nocy był wysoki, ponieważ aparat nie rejestrował prawidłowo wszystkich zaburzeń. Mimo tego  wciąż jest to moim zdaniem jeden z najlepszych algorytmów na rynku ale brakuje mu jeszcze do ResMed czy Philips. 


CenaAparat Prisma 20a można (31.08.2022) kupić za 4099zł z nawilżaczem i podstawową maską. W tym samym czasie ResMed AirSense 10 AutoSet (bezpośredni konkurent), kosztuje 4280zł w zestawie z maską, nawilżaczem i dodatkowo podgrzewaną rurą. Osobno kupowana podgrzewana rura w ResMed kosztuje 550zł. Trudno więc uzasadnić zakup Prismy 20a niską, czy chociażby trochę niższą ceną... 


Prisma 20a to bardzo dobry aparat, ale moim zdaniem nie jest on ani lepszy ani tańszy od lidera rynkowego ResMed AirSense 10 AutoSet. W rekomendacjach zakupowych znalazła się Prisma SMART nie dlatego, że jest lepsza- ale ponieważ ma lepszy stosunek jakości do ceny. 


Dla kogo więc Prisma 20a?Na koniec zastanówmy się dla kogo/ w jakich okolicznościach zakup tego aparatu powinien być rozważany:
  • twój lekarz ma już praktykę z tym aparatem i/lub oferuje zdalny monitoring terapii (może być konieczność dokupienia modemu/ abonamentu)
  • jesteś "geekiem" lubiącym zmieniać ustawienia i analizować dane terapii ale chciałbyś robić to wyłącznie na ekranie aparatu
  • musisz korzystać z wysokich ciśnień (12 cm H2O lub więcej) ale lekarz z jakiegoś powodu nie chce zastosować BiPAP

Może więc jednak lepiej Prisma SMART? Czym SMART różni się od 20a?
Prisma SMART to "budżetowa" linia aparatów Lowenstein. W pierwszej kolejności rozpoznacie ten model po tym, że brakuje w nim dotykowego ekranu (a ten który zastosowany jest dla odmiany tylko "numeryczny" jak w CPAP'ach sprzed 10 lat). Niestety oszczędzono w nim także na sprężarce i aparat nie najlepiej radzi sobie z wyciekami (przeczytaj nasz test). Czyli de facto usunięto wszystko co było najlepsze w 20a...

Mimo tego Prisma SMART pojawiła się kilkukrotnie w naszym nowym zestawieniu aparatów rekomendowanych do zakupu w 2022 roku. Związane jest to z tym, że wciąż jest to bardzo solidny aparat z algorytmem, do którego można mieć zaufanie i jest on przy tym wyraźnie tańszy od lidera rynkowego ResMed AirSense 10 AutoSet. Sprawdzi się dobrze, szczególnie przy niższych ciśnieniach.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.