Recenzja maski ResMed AirFit F40 - Czy to aktualnie najlepsza maska ustno-nosowa?

AirFit F40 to najnowsza maskowa propozycja od ResMed, która w założeniu ma zrewolucjonizować rynek. W tym artykule przyjrzymy się jej kluczowym funkcjom, omówimy zalety i wady, a także porównamy ją z poprzednimi modelami, takimi jak F20 i F30, oraz z konkurencją. Na koniec podzielę się moimi osobistymi doświadczeniami po kilkunastu nocach testowania tej maski. Czy AirFit F40 to przełom, na który czekaliśmy? 


Kluczowe funkcje AirFit F40


1. Nowa uprząż

Maska AirFit F40 została wyposażona w nową uprząż wykonaną z miękkiego, elastycznego materiału. Posiada cztery punkty regulacji, co pozwala na łatwe dopasowanie maski. Zrezygnowano jednak z regulacji na pasku na szczycie głowy. Dla niektórych użytkowników mniej skomplikowana regulacja może być dużym plusem.


2. Konstrukcja ramy

Nowa rama jest elastyczna, oklejona miękkim materiałem  i przede wszystkim unika obszaru wokół oczu, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na odczucia jej noszenia (wszystko w okolicach oczu może nasilać uczucie klaustrofobii). Producent chwali się, że jest idealna dla osób noszących okulary, ale kto śpi w okularach?


3. Magnetyczne zaczepy

Magnetyczne zaczepy znane z poprzednich modeli również tu się pojawiają, co znakomicie ułatwia zakładanie i zdejmowanie maski nawet po ciemku. Dla osób z rozrusznikiem serca producent przygotował wersję z klasycznymi zaczepami. 


4. W pełni elastyczna poduszka

Jednym z największych atutów tej maski jest w pełni silikonowa poduszka oznaczona technologią "AdapitiSeal". Jest niezwykle miękka i elastyczna, co zapewnia wysoki komfort podczas użytkowania. Ma bardzo niski profil i dobrze przylega do twarzy nawet przy niewielkim docisku. 


5. Cichy zawór wydechowy

AirFit F40 wyposażono w ulepszony cichy zawór wydechowy 'QuietAir', który minimalizuje hałas podczas wydechu i jest łatwiejszy do czyszczenia w porównaniu z poprzednimi modelami. Jest to korzystne szczególnie dla partnerów łóżkowych.


6. Elastyczny konektor

Maska posiada elastyczny konektor, który umożliwia łatwe odłączanie maski bez zdejmowania całej uprzęży, co jest przydatne podczas przerw na toaletę w nocy.


7. Łatwość czyszczenia

Odłączane części maski, w tym pierścień wentylacyjny, znacznie ułatwiają jej czyszczenie i konserwację.


Zalety i wady maski AirFit F40


Zalety

 • Komfort: Miękka silikonowa poduszka jest bardzo wygodna i dobrze dopasowuje się do twarzy.
 • Cichy zawór: Ulepszony zawór QuietAir minimalizuje hałas, co jest dużym plusem dla partnerów łóżkowych.
 • Łatwość użytkowania: Dopasowanie maski jest zdecydowanie łatwiejsze niż w innych modelach.
 • Mniejsze odciski: Użytkownicy zgłaszają, że elementy maski są delikatne i nie pozostawiają śladów nawet podczas spania na boku.
 • Lepsze przyleganie: Maska dobrze przylega do twarzy bez konieczności mocnego zaciskania pasów, co zwiększa komfort.


Wady

 • Problemy z uszczelnieniem: Miękka poduszka może powodować wycieki powietrza, szczególnie u osób z dłuższym zarostem. Dopasowanie może wymagać dodatkowej regulacji.
 • Przesuwanie się: Przy odwracaniu się na bok, maska może się rozszczelnić, co wymaga nieraz ponownego ustawienia i uruchomienia CPAP.


Opinie użytkowników

Przejdźmy teraz do opinii pierwszych użytkowników, którzy mieli okazję przetestować AirFit F40. Dzięki uprzejmości firmy ResMed otrzymałem kilka masek celem testów konsumenckich. Cytuję więc autentyczne opinie polskich użytkowników:

 • "Ogólny komfort jest na najwyższym poziomie w porównaniu do poprzednich masek. Elementy maski są delikatne i nie pozostawiają śladów odbicia nawet podczas spania na boku."
 • "Przyleganie jest 10/10. Nie musiałem mocno zaciągać pasów, a maska nie wydawała zbędnych dźwięków i nie wzbudzała się przy obracaniu na bok. Wycieki na poziomie 5l."
 • "Dopasowała się za pierwszym razem. Jak raz dopasowałem, tak używam bez dyskomfortu."
 • "Jak każda maska musi minąć kilka razy zanim odpowiednio dopasuje się maskę (długość zapięcia itd). Tutaj udało się wyregulować po 2 nocach."
 • "Komfort się poprawił, głównie przez to, że nie wybudzam się przy obracaniu i nie ma przecieków, które wcześniej wybudzały mnie przy F30."
 • "Zakłada się łatwiej, a ściąganie po odpięciu magnetycznych klipsów robię jednym ruchem."
 • "Różnica ogromna. Przy F30 budziłem innych wydając gwiżdżący dźwięk, ale przy F40 takich problemów nie mam. Śpię o wiele lepiej."
 • "Maska spełnia moje najskrytsze marzenia w postaci idealnego dopasowania, braku przesuwania się przy obracaniu i braku dźwięku powietrza spod maski."

Moje doświadczenia

Na sobie testowałem maskę w ekstremalnych i niezalecanych przez producenta warunkach, czyli w trakcie terapii ASV, w której są wysokie ciśnienia, ale przede wszystkim ich duża zmienność. Co może ważniejsze, jestem przyzwyczajony do spania w masce nosowej i nawet najlepsza maska ustno-nosowa bez wątpienia nie była by w stanie podnieść mi komfortu. Ogóle wrażenia spania w F40 są jednak bardzo pozytywne. Duże plusy za wygodną uprząż, która przechodzi z dala od oczu i bardzo miękką konstrukcję. Jest to w mojej ocenie jedna z dwóch najwygodniejszych masek ustno-nosowych na rynku - z tym, że tą zdecydowanie łatwiej dopasować.

Na początku co prawda miałem trochę problemów ze szczelnością, za które pewnie odpowiadał mój zarost. Wkurzałem się też, gdy maska mi się rozszczelniała w nocy i nie byłem w stanie jej poprawić bez chwilowego wyłączenia aparatu. Ale to być może to jedynie kwestia wprawy. Przy dużej zmienności ciśnień na ASV maska miała pewną tendencję do pulsowania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że maska jest certyfikowana do 30 cm H2O, podczas gdy standardowy CPAP daje maksymalnie 20 cm H2O.


Jak AirFit F40 wypada w codziennym użytkowaniu?

Podsumowując moje doświadczenia i opinie użytkowników, AirFit F40 to bardzo wygodna i funkcjonalna maska. Największe zalety to komfort użytkowania, łatwość zakładania i zdejmowania oraz cichy zawór wydechowy, który minimalizuje hałas. Problemy z uszczelnieniem mogą występować, szczególnie u osób z zarostem, ale są one do rozwiązania w większości przypadków. Adaptacja do maski przebiega szybciej niż w starszych modelach, co dobrze świadczy o założeniach projektowych. 


Podsumowanie

Maska ResMed AirFit F40 to znaczący krok naprzód w porównaniu do poprzednich modeli. Jest komfortowa, łatwa w użyciu oraz cicha. Ma jednak swoje wady, szczególnie w kontekście uszczelnienia u osób z zarostem i przesuwania się podczas snu na boku. Osobiście uważam, że jest to aktualnie najlepsza maska ustno-nosowa od ResMed dostępna na rynku, choć wciąż nie idealna. Tworzenie idealnej maski to wciąż trudna sztuka kompromisu i przypuszczam, że to długo się nie zmieni. 

Jeśli macie jakieś pytania, zostawcie je w komentarzach poniżej. Nie zapomnijcie także subskrybować mojego kanału na YouTube i zostawić lajka. Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.