ResMed AirSense „Card-to-cloud” - co to za aparat CPAP i czy warto go kupić?


Przeglądając aktualną ofertę aparatów CPAP na pewno napotkacie się na modele ResMed AirSense AutoSet, oznaczone dopiskiem „Card-to-cloud”. Można by pomyśleć, że to jakiś nowy model przystosowany do „pracy w chmurze”, ale nie dajcie się nabrać. To wersja pozbawiona modemu GSM. Nazwę można by przetłumaczyć „jak chcesz korzystać z chmury, musisz sam (lub z pomocą lekarza) przenieść samodzielnie dane zapisane na karcie pamięci”.

Można by się dziwić tej decyzji producenta mając na uwadze, że przez lata ResMed bardzo konsekwentnie promował platformę myAir oraz zdalny monitoring terapii, do czego moduł komunikacji jest niezbędny. Można zresztą powiedzieć, że to właśnie oni to wymyślili i de facto rozpoczęli rewolucję telemedycyny w kategorii CPAP. 


Decyzja o wprowadzeniu AirSens’a bez modemu została jednak wymuszona przez brak dostępności modułów GSM u dostawców. Producent musiał podjąć trudną dla siebie decyzję postawiony przed wyborem: albo sprzedajemy aparaty „wykastrowane” z GSM albo nie sprzedajemy ich wcale. Jestem w stanie uwierzyć w ich zapewnienia, że zdecydowana większość użytkowników i tak nie korzystała z modemu, więc nie odczują też specjalnie jego braku. 


Z czym należy się liczyć kupując AirSens’e „Card-to-cloud”? Najwięcej osób odczuje brak platformy MyAir. Pozornie niewiele ona wnosi do terapii, ponieważ po prostu prezentuje dane, które i tak bez większego problemu możemy znaleźć w menu aparatu. W praktyce jest to jednak rzecz niezmiernie przydatna, szczególnie początkującym użytkownikom. Bardzo cenię sobie porady dla początkujących i „motywatory” do doskonalenia terapii. Włożono w to na prawdę kupę świetnej pracy. 


Niestety mocno utrudnione będzie też korzystanie ze zdalnej pomocy lekarza w monitorowaniu i dostosowywaniu parametrów terapii. Do tej pory po zarejestrowaniu urządzenia w aplikacji ReScan lekarz miał na bieżąco wgląd w nasze wyniki. Teraz będzie to możliwe dopiero po „ręcznym” wgraniu danych z karty pamięci u lekarza. „Cart-to-cloud” to jednak wciąż pełnoprawny AirSens’e z najlepszym aktualnie rynkowo algorytmem leczenia. Terapia będzie równie skuteczna i komfortowa jak w aparacie wyposażonym w modem. No i nie wolno nam zapominać, że ResMed jest na dzisiaj wciąż jedyną firmą na świecie, która skutecznie wdrożyła modemy GSM we wszystkich swoich aparatach- wciąż nie jest to jednak standard rynkowy. Tak więc jeżeli wam zależy na tej funkcjonalności i tak powinniście kupić ResMed AirSense, czekając na model "w pełnym wyposażeniu". Nie da się tego kupić w żadnej innej firmie.


Jak sobie radzić z analizą danych terapii? Jak mogę udostępnić wyniki terapii swojemu lekarzowi? Lekarz najlepiej sobie poradzi gdy po prostu przyjdziemy do niego z kartą pamięci wyciągniętej z aparatu. Dane na niej zapisane można też wysłać do lekarza mailem lub (co zdecydowanie bardziej polecam) z wykorzystaniem darmowego serwisu www.wetransfer.com


Istnieje też nowa i bardzo praktyczna platforma www.sleepHQ.com, która w bardzo intuicyjny sposób pozwala na prezentacje wyników z karty pamięci na ekranie monitora. Jest ona bardzo łatwa w użyciu, darmowa i umożliwia bezproblemowe udostępnienie danych trzeciej osobie, np. lekarzowi. Serwis jest w tym momencie w języku angielskim ale jest spora szansa, że wkrótce pojawi się także jego polska wersja. 


Na koniec zostaje nam jeszcze lokalna, OpenSource aplikacja OSCAR. Dzięki niej można przeprowadzać nawet bardzo dogłębne analizy, bez potrzeby wysyłania danych do Internetu. To rozwiązanie rekomendowane jest jednak bardziej doświadczonym użytkownikom. 


Czy warto kupić aparat ResMed AirSense bez modemu? Jeżeli jesteś pewien, że chciałbyś skorzystać z dobrodziejstwa telemedycyny (licz się z miesięcznym abonamentem), wtedy warto chwilę poczekać, aż pojawi się dostępny aparat CPAP w starszej (nieokrojonej) wersji. Warto także rozważyć zakup nieco droższego aparatu ResMed AirCurve VAUTO, który występuje jedynie w wersji z modemem i nie ma problemów z jego dostępnością. Dla większości użytkowników jednak zakup „Card-to-cloud” jest jak najbardziej racjonalną decyzją. 

Ze względu na problemy z dostępnością aparatów stałociśnieniowych AirSense 10 Elite, może się zdarzyć, że zostanie wam zaproponowany w zamian zakup w aparatu AirSense AutoSet w wersji "Card-to-cloud" (bez akcesoriów). To  okazja dla osób chorujących na bezdech typu obturacyjnego na zakup automatu ResMed w świetnej cenie. Przypominam, że aparat automatyczny, może działać także w trybie stałociśnieniowym, jeżeli pojawi się taka potrzeba.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.