Jak aparaty CPAP są oceniane przez użytkowników - podsumowanie ankiety konsumenckiej

 Jakiś czas temu poprosiłem czytelników bloga oraz uczestników forum "Bezdech senny" na Facebook, o wyrażenie swojej opinii na temat posiadanych aparatów CPAP. Wasze opinie pozwolą mi na bardziej obiektywne testy oraz zwrócenie w nich uwagi na aspekty, które są kluczowe z punktu widzenia użytkowników. Ankietę wypełniło do dzisiaj około 100 i jest to dobru czas aby przedstawić jej pierwsze zbiorcze wyniki. 


Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś ankiety koniecznie zrób to teraz na Google Forms  
ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie nie zajmuje więcej niż kilka minut. 

Na początku przyjrzyjmy się bliżej uczestnikom naszej ankiety

Spośród osób wypełniających ankietę aż 75% stanowili mężczyźni, z czego aż połowę 30-40 latkowie, a 30% osoby 50+,  12,5% dzieci, a reszta to seniorzy. 75% ankietowanych osób deklaruje, że choruje na obturacyjną odmianę bezdechu sennego. W niecałej połowie przypadków jest to bezdech o bardzo dużym natężeniu (powyżej 50AHI), 22% ciężki (powyżej 30 AHI), a 14% średni (powyżej 15 AHI). Wydaje mi się, że udało się zgromadzić grupę dość reprezentatywną dla ogółu osób leczących bezdech senny w Polsce. Dzięki temu wyniki będą bardziej wiarygodne.


65% ankietowanych stanowią osoby które używają aparatu pierwszy rok, a 30% deklaruje terapię kilkuletnią. Dla około 80% osób to ich pierwszy aparat CPAP. Ponad 60% mamy urządzeń automatycznych, niecałe 30% stanowią manuale, a reszta to BiPAP'y i pozostałe formy terapii. 


Jeżeli chodzi o markę użytkowanych aparatów statystyka prezentuje się następująco:

Ponieważ jasne jest, że 2 firmy zdominowały nam konkurencje, w analizach skupiłem się na podziale rynku na Philips, ResMed i Pozostałe. Niestety ilości zgromadzonych danych nie pozwalają na analizę tych mniejszych firm niezależnie. Ale naturalnie warto poczytać także każdą indywidualne opinię i bardzo za nie dziękuje- wasze oceny będą uwzględniane każdorazowo w moich testach.


Gdy przejdziemy do analizy oceny poszczególnych aspektów aparatu CPAP, w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, że są to urządzenia bardzo pozytywnie odbierane przez użytkowników. W pięciopunktowej skali medianę stanowią głównie oceny 5 oraz 4. Wysoko oceniacie jakość wykonania urządzenia, intuicyjność obsługi i głośność działania. Nie macie problemów z myciem i uzupełnianiem nawilżacza i co pewnie najważniejsze wysoko oceniacie skuteczność jego działania. Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie te wyniki. Tylko nieco gorzej wypada temat wydajności filtrowania i nawilżania powietrza. Okazuje się, że oczekiwalibyście nieco lepszego designu. Torby mogły by być bardziej funkcjonalne (brakuje miejsca na maskę), a dołączona do zestawu rura standardowa mogła by być wyższej jakości. 


Udało mi się potwierdzić hipotezę, że na komfort oddechowy w fundamentalnym stopniu wpływa ulga wydechowa. Osoby które zgłaszają zastrzeżenia do działania tego elementu, zazwyczaj niżej oceniają cała terapię/ urządzenie. Ten element wydaje mi się wciąż niedostatecznie doceniany przez producentów aparatów CPAP, a pojawia się niezmiernie często w waszych ocenach.


Najciekawsze była dla mnie lektura waszych komentarzy do ankiety. Wynika z nich, że mniej więcej połowa użytkowników jest absolutnie zakochana w swoich maszynach i to mnie szczerze mówiąc nie zdziwiło, w odróżnieniu od tego jak wiele osób zgłasza problemy z terapią wynikające ze złego ustawienia CPAP'u. To bardzo smutne, bo wychodzi, że najczęściej inwestujemy w najlepsze na rynku i sprawdzone aparaty... ale później nie potrafimy ich dobrze ustawić, przez co terapia traci na skuteczności i komforcie. 


To co się często powtarza, to problemy z prawidłowymi ustawieniami funkcji komfortu, w tym nawilżanie, ulga wydechowa i rampa. Równie często pojawiają się typowe skutki uboczne zastosowania zbyt niskich ciśnień na starcie terapii. Ewidentnie widać, że niemal co drugi użytkownik CPAP ma źle ustawioną maszynę, chociaż rzeczywista skala może być jeszcze większa, bo tak oczywiste, negatywne objawy występują już w tych najbardziej skrajnych przypadkach. 


Znamienne jest, że subiektywna skuteczność leczenia i samopoczucie lepsze są w terapii urządzeniami manualnymi, niż w bardziej nowoczesnych automatach. Wyjaśnienie tego fenomenu jest takie, że manual musi być ustawiony przez lekarza w każdym przypadku, a w przypadku automatów niektórzy o tym zapominają, zdając się wyłącznie na elektronikę. Wyraźnie widać w naszym badaniu, że to się nie sprawdza w praktyce...


Która firma wypadła najlepiej?

W zdecydowanej większości przypadków wyżej oceniacie aparaty ResMed'u (AirSense, AirCurve). Lepiej się prezentują, mają lepsze akcesoria, wygodniej ich używać. Komfort oddechowy jest także wyższy, jak i interfejs użytkownika. Philips ma jakieś problemy z nawilżaczem, których szczerze mówiąc nie do końca rozumiem- gorzej jest oceniana nie tylko jego użyteczność ale i skuteczność. 


Zaskakujące są opinie na temat subiektywnej oceny skuteczności terapii- tutaj ResMed spada na ostatnie miejsce, a na prowadzenie wychodzą producenci "Inni". Podejrzewam, że może to po części wynikać z tego, że część producentów sztucznie zaniża wynik AHI prezentowany na ekranie swoich aparatów. W przypadku wyników Philipsa jednak to nie jest zbieg okoliczności ani błąd, co potwierdza najlepszy wynik wskaźnika Net Promoter Score, który dobrze obrazuje całościową satysfakcje konsumenta z zakupu. 


Producenci "Inni" (głównie: Lowenstein, DeVilbiss, BMC) do liderów tracą w oczach użytkowników głównie gorszymi filtrami, łatwością obsługi, głośnością, sposobem prezentowanych danych na ekranie. Satysfakcja z zakupu jest tu najniższa i to pomimo wysokiej subiektywnej oceny skuteczności terapii. 


Jak interpretować te wyniki?

Najlepiej oceniane są CPAP'y od ResMed... ale z jakiegoś powodu to Philips'y są zazwyczaj lepiej ustawione przez lekarzy i koniec końców ten element ma kluczowy wpływ na ogólną satysfakcje z terapii. Tak więc kupując aparat CPAP wybierajcie nie tylko aparat ale zadbajcie o to aby był on dobrze ustawiony przez lekarza! 


 I jest jeszcze jedna rzecz, o której warto napisać. Nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego tak wiele osób ma problemy z terapią i nic nie robi w kierunku tego aby je niwelować. Rozumiem, że jest problem z dostępem do lekarzy. Być może nie każdy lekarz ma wystarczające kompetencje/doświadczenia do tego aby sobie poradzić z każdym trudnym przypadkiem. Ale mając na uwadze to, że z aparatem śpimy 7-8h dziennie każdej kolejnej nocy przez wiele lat, to naturalną rzeczą powinna być walka o komfort i efektywność terapii. 


Jeżeli wasz lekarz nie jest w stanie pomóc, szukajcie innego specjalisty. Jeżeli nie macie czasu chodzić po lekarzach, skorzystajcie z opcji zdalnego monitoringu terapii. Zapraszamy także na naszą grupę dyskusyjną "Bezdech senny", gdzie możecie poradzić się mnie, ale także innych użytkowników CPAP i zapewniam, że nikogo bez dobrej rady nie zostawimy. :-)


Chciałbyś poznać bardziej szczegółowe statystyki? Zapraszam do skorzystania z interaktywnej analizy przygotowanej w narzędziu Tableau. 


Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś ankiety koniecznie zrób to teraz na Google Forms  
ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie nie zajmuje więcej niż kilka minut. 

1 komentarz:

  1. Zastanawiam się, jak można kupić sobie aparat i mieć go źle ustawionego. Jak zaczynałem leczenie i kupiłem sobie dobre urządzenie to dokupiłem pakiet ustawienia. Lekarz zdalnie mi ustawiał, i co ważne trwalo to miesiąc bo jak juz spało mi się dobrze to poziom tlenu we krwi był za niski. I tak metoda prób i błędów doszliśmy do ideału.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.