7 produktów aptecznych bez recepty, które mogą pomóc przy leczeniu bezdechuNie pracuje w wyuczonym zawodzie, ale bycie farmaceutą zobowiązuje- dlatego dzisiaj polecę Wam produkty do kupienia w aptece, które mogą Wam pomóc przy terapii CPAP. Wszystkie wypróbowane osobiście. I nie będzie tu żadnego "product placement" ani odsyłania do aptek internetowych.

Krople do nosa
Używanie maski nosowej może wiązać się z pewnymi niedogodnościami, szczególnie w okresie infekcyjnym. Uważam, że zdecydowanie warto się zaprzyjaźnić z kroplami z hipertonicznym roztworem soli morskiej. Pozwalają one oczyścić i nawilżyć śluzówkę nosa i dodatkowo nieco ją obkurczyć. Można je stosować nawet przez długi czas bez obawy o uzależnienie czy skutku uboczne.

Innym rodzajem kropli są nawilżające z olejkami eterycznymi. Pomagają szczególnie wtedy gdy musimy wyczyścić dobrze nos z wydzieliny i gdy nasza śluzówka jest mocno podrażniona. Dają bardzo przyjemne uczucie odświeżenia dzięki olejkowi miętowemu.

Czasami trzeba sięgnąć po "grubszą artylerię". Z typowych kropel "na katar" najbardziej popularne są takie z oxymetazoliną ale pamiętajcie aby stosować je tylko doraźnie. Przesuszają one nos i można się od nich uzależnić. Stosować tylko doraźnie, przez maksymalnie kilka dni.

Nowością na rynku są krople z kortykosteroidem (ostatnio jako OTC), która są stosowane w alergicznym nieżycie nosa. Doskonale się one sprawdzają u osób, u których objawy "obrzmiałego nosa" związane są z używaniem aparatu CPAP. Tutaj jednak poleciłbym wcześniejszą rozmowę z lekarzem, bo ze sterydami nie ma żartów- nawet jak są dostępne bez recepty.


Nawilżenie gardła

Jeżeli korzystasz z maski ustno nosowej albo masz wycieki przez usta to warto sięgnąć po preparat nawilżający do gardła. Moim ulubionym jest spray na glicerynie z dodatkiem witaminy A+E. Dobrze nawilża i pozwala także zwalczyć wczesne objawy zapalenia gardła, pomagając zregenerować się śluzówce.

Dla osób z poważniejszymi problemami dostępne są preparaty zwane "sztuczną śliną" (nie stosowałem więc nie polecam).Krople do oczu
Tutaj wybór jest przeogromny. Lekarze najczęściej na noc polecają żele, które dłużej się utrzymują na powierzchni oka. Ja jednak preferuje krople  (tzw. sztuczne łzy). Zdecydowanie warto je stosować, bo nawet szczelna maska nie zapobiega temu, że oczy mogą nam w nocy wysychać bardziej niż zdrowej osobie. O oczy należy dbać.
Inne


Jakie jeszcze leki- w kontekście bezdechu- zdarza mi się stosować?

Okazjonalnie sięgam po melatoninę, która jest delikatnym środkiem nasennym ale przede wszystkim jest najlepszym rozwiązaniem na skorygowanie rozregulowanego zegara dobowego. W bezdechu sennym odpowiednia higiena snu jest niezmiernie ważna.

Sporym wyzwaniem przy mojej terapii były spłycenia oddechu i duszności, szczególnie nad ranem. Wnikliwa diagnostyka wykazała, że mam łagodną postać astmy, którą szybko skorygowaliśmy środkiem wziewnym i od tego czasu czuje się zdecydowanie lepiej. Tego środka już jednak z oczywistych względów nie mogę Wam polecić. Ale polecam dzielenie się odczuciami z terapii ze swoim lekarzem. Nie warto odpuszczać niczego, co wpływa na pogorszenie terapii CPAP.

Niektóre z polecanych przeze mnie preparatów są zarejestrowane jako leki OTC. Chociaż to nie reklama, to  dla porządku dodam standardową formułkę: przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.