Ranking głośności masek CPAP (test)


Dla wielu osób jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest jej głośność. Założenie poniekąd racjonalne, szczególnie mając na uwadze, że wbrew temu co wynika z oficjalnych danych maska bywa często głośniejsza od CPAP. Głośność ważna jest nie tylko dla nas ale i dla naszego łóżkowego partnera.


Producenci podają w certyfikacji głośność masek zgodnie z normami ISO 4871:1996 i 3744:2010. Nie wnikam już w szczegóły jak to jest badane ale są to normy dla różnego rodzaju produktów przemysłowych. Podawane wyniki mają się szczerze mówiąc nijak do praktyki. Dla przykładu ResMed podaje dla n30i 24dBA... a co wyszło w naszym teście przeczytacie poniżej.

Mój test nie był robiony zgodnie z żadną oficjalną normą. Do pomiaru wykorzystałem miernik UT353 BT, który położony był na stole w odległości 100 cm od działającej maski. Maska podpięta do CPAP (ResMed AirSense) działającym w trybie stałociśnieniowym na 15cm H20 z EPR3. Maskę zakładałem na twarz i oddychałem swobodnie w pozycji siedzącej przez około 2-3 minuty rejestrując natężenie dźwięku. Pomiar był powtarzany dwukrotnie dla każdej z masek aby uniknąć błędów (wyniki były powtarzalne w każdym z przypadków). Zadbałem też aby nie było wycieków przy żadnej z masek. CPAP był maksymalnie odsunięty od miernika ale dla porządku należałoby przyjąć, że mierzona była tak na prawdę głośność całego zestawu. Przetestowałem wszystkie maski do jakich miałem w chwili obecnej dostęp (brakuje kilku popularnych na rynku modeli ale jak będzie zainteresowanie być może pełniejszy test powtórzymy jeszcze w przyszłości).

WYNIKI:

1 Miejsce ex aequo ResMed N20 i F30 z wynikiem 40 dBA
2. Miejsce ex aequo Philips DreamWisp i DreamWear Full Face z wynikiem 42 dBA
3. Miejsce z wynikiem 43 dBA DreamWear z poduszką i wkładkami nosowymi.
ResMed N30i poza podium z wynikiem 45-46 dBA


ResMed N20 - 40 dBA

Subiektywnie i obiektywnie najcichsza maska w naszym zestawieniu. Dodatkowo to chyba jedyna maska, w której nie miałem nigdy nawet najmniejszego przecieku (co przecież także generuje zawsze niepożądane dźwięki). Warto zwrócić uwagę na dużą różnice pomiędzy podium, a drugim miejscem. Dwa decybele to na prawdę sporo dla ludzkiego ucha. Jak szukacie najcichszej maski nosowej na rynku, polecam N20! I ciekaw jestem jak w porównaniu wypadła by podobna maska Wisp od Philips.

ResMed F30- 40 dBA

Wiedziałem, że ta maska jest cicha ale szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobrze. Szczególnie, że posiadam model "demo", który ma głośniejsze zawory odpowietrzające umożliwiające szpitalną sterylizacje. W wersji jaką możecie kupić w sklepie znajdziecie dodatkowo adapter QuietAir, który w teorii powinien spowodować, że będzie ona jeszcze cichsza! Świetny wynik!
Philips DreamWisp- 42 dBA

Nowy model Philipsa osiągnął niezły wynik mając na uwadze, że jest maską z przyłączem na szczycie głowy. Tego typu konstrukcja z założenia generuje większy hałas kosztem większego komfortu noszenia. Widać tu postęp w stosunku do DreamWear.


Philips DreamWear Full Face- 42 dBA

Wynik podobny jak w najnowszej masce DreamWisp należy uznać jako bardzo dobry- szczególnie, że maska jest sporo większa i mogło by się wydawać, że będzie głośniejsza. 


DreamWear Nasal Pillow i Gel Pillows - 43 dBA

3 decybele różnicy od najcichszych masek to subiektywnie aż dwa razy głośniej. Ale po raz kolejny zwrócę uwagę na to, że maski tego typu mają konstrukcję, w której natężenie dźwięku nie jest głównym priorytetem. Co ciekawe to maska osiągnęła dokładnie taki sam wynik na poduszce nosowej jak i wkładkach donosowych.

W codziennym stosowaniu spodziewać się możecie dodatkowych "świstów" na szczycie głowy, gdy zbliżycie się za bardzo do węzgłowia łóżka albo poduszki. 

ResMed n30i- 45-46 dBA

Moja ulubiona maska... i niestety największe rozczarowanie testu. Mój egzemplarz co prawda jest już mocno "spracowany" ale sprawdzałem ją dwukrotnie i założyłem nawet nową poduszkę. Wynik za każdym razem jest taki sam. To najgłośniejsza maska w naszym zestawieniu. Wynik ten zdziwił mnie  bardzo, ponieważ używam tej maski na codzień i nie narzekałem na jej głośność. 

W trakcie testu nagrałem film w celach dokumentacyjnych... ale niestety straciłem go wraz z awarią komputera. Będziecie musieli mi więc wierzyć na słowo, że pomiary były wykonane rzetelnie i zgodnie ze sztuką. Tutaj możecie zobaczyć moją recenzję wszystkich testowanych masek. 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.