Bezdech centralny w ciągu dnia? (CCHS, klątwa Odyny)


Centralny bezdech senny (CSA) to stan charakteryzujący się przerwami w oddychaniu podczas godzin snu i odpoczynku. To zaburzenie snu może być obecne od urodzenia, co jest znane jako zespół wrodzonej centralnej hipowentylacji (CCHS, klątwa Odyny) lub może być nabyte w późniejszym życiu. Centralny bezdech senny działa zupełnie inaczej niż lepiej znany i dużo powszechniejszy obturacyjny bezdech senny. Źródło problemu zlokalizowane jest w mózgu, który nie wysyła odpowiednich sygnałów do ośrodka oddechowego, podczas gdy obturacyjny bezdech senny jest spowodowany fizyczną niedrożnością dróg oddechowych. Centralny bezdech senny jest znacznie rzadszy niż obturacyjny bezdech senny, a niektórzy pacjenci odczuwają objawy zarówno w okresach odpoczynku, jak i podczas snu. 

CZYM JEST CCHS?

Naukowcy odkryli, że wrodzony zespół centralnej hipowentylacji jest wrodzoną chorobą spowodowaną mutacją genu PHOX2B. Zadaniem tego genu jest pobudzanie wzrostu komórek nerwowych i zapewnienie, że nerwom przypisana jest określona funkcja. W autonomicznym układzie nerwowym nerwy dotknięte tą mutacją obejmują te odpowiedzialne za regulację oddychania.
Według National Institutes of Health choroba ta występuje bardzo rzadko, a na całym świecie zidentyfikowano jedynie 1000 przypadków. Uważa się jednak, że niektóre dzieci, które umierają z powodu zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), mogły mieć nierozpoznane CCHS. Dzieci mogą odziedziczyć tą chorobę od rodzica, co stało się w ostatnich latach bardziej powszechne, ponieważ pacjenci CCHS po prostu dłużej żyją w dorosłości lub poprzez niezależną mutację. Ten drugi powód odpowiada za 90% przypadków.

CHARAKTERYSTYKA CCHS

CCHS charakteryzuje się trudnościami w oddychaniu. Osoby chore zmagają się z hipowentylacją i mają bardzo płytkie oddechy, które zazwyczaj dodatkowo pogarszają się podczas snu. Pacjenci mogą mieć jednak trudności z oddychaniem także po przebudzeniu. Rezultatem tych płytkich oddechów jest wzrost stężenia dwutlenku węgla we krwi i zmniejszenie krytycznie poziomu saturacji tlenem. Zwykle autonomiczny układ nerwowy reguluje stałe, mimowolne oddychanie. U pacjentów z CCHS ta mimowolna funkcja nie działa. Mózg „zapomina”, aby powiedzieć pacjentowi, aby oddychał. 

CENTRALNY BEZDECH SENNY

Z CSA, podobnie jak CCHS, mózgowi brakuje zdolności wysyłania sygnałów do przepony, aby oddychać. W przeciwieństwie do nabytego CCHS, CSA rozwija się w ciągu życia danej osoby. Jest to zazwyczaj spowodowane innym stanem zdrowia, który wpływa na pień mózgu.Ponieważ pień mózgu kontroluje wysyłanie sygnałów do oddychania, jeśli wystąpi jakiekolwiek uszkodzenie tego obszaru, prawdopodobnie oddech będzie osłabiony.
Niektóre ze sposobów rozwoju CSA u pacjentów obejmują:
  • Uraz głowy
  • Guz mózgu

CHARAKTERYSTYKA CENTRALNEGO BEZDECHU SENNEGO

Gdy pacjent śpi, jego przepona przestaje normalnie się poruszać. Okresy, w których mózg nie sygnalizuje ciału oddychania, zwane bezdechami, trwają od jednej do dwóch minut. Po okresach braku oddechu organizm próbuje nadmiernie zrekompensować brak tlenu, oddychając szybciej przez pewien okres. W zależności od długości bezdechu, szkody, jakie może spowodować CSA, mogą się różnić .W skrajnym przypadku zatrzymania oddechu na dłuższy czas może wystąpić uszkodzenie mózgu. Inne zagrożenia spowodowane brakiem tlenu do mózgu obejmują drgawki, udary lub zawały serca.

CENTRALNY BEZDECH SENNY W CIĄGU DNIA

Pacjenci z CSA mają nadmiar dwutlenku węgla we krwi, co powoduje utrzymujące się skutki uboczne, takie jak właśnie trudności w oddychaniu. Poza zwiększonym poziomem CO2 przyczyną jest nieprawidłowe działanie pnia mózgu. Chociaż możliwe są trudności z oddychaniem w ciągu dnia, najcięższe objawy bezdechu sennego nadal występują w nocy, ponieważ autonomiczny układ nerwowy działa inaczej podczas czuwania niż podczas snu.
Pacjenci z centralnym bezdechem sennym mogą odczuwać senność w ciągu dnia i odczuwać bóle głowy w wyniku przerwanych cykli snu. Mogą również mieć trudności z koncentracją i czuć się słabo przez cały dzień. Nadmierne zmęczenie w ciągu dnia może świadczyć o tym, że pacjenci odkrywają, że okresowo nie oddychają w nocy.

LECZENIE CCHS / CENTRALNEGO BEZDECHU SENNEGO

Ponieważ centralny bezdech senny jest często wynikiem innego schorzenia, stan pierwotny jest zazwyczaj leczony jako pierwszy, w nadziei, że poprawi trudności z oddychaniem. Najczęstszą formą terapii jest zastosowanie wymuszonej wentylacji mechanicznej. Alternatywą jest także wszczepienie stymulatora oddechu.

ZAUWAŻYŁEM, że czasem zapominam oddychać w ciągu dnia ale TO RACZEJ NIE CCHS...

Na bloga zaglądają czasem osoby, które opowiadają o tym, że zdarza im się zaczerpnąć oddechu i jest to dla nich niepokojące. Boją się tego, że kiedyś zapomną oddychać na tak długo, że stracą przytomność albo nawet umrą. W 99% nie ma się w takich przypadkach czym przejmować, a to co opisują pacjenci mają po prostu objawy nerwicy. Kontrola ośrodka oddechowego jest realizowana na niższym poziomie i nie kontrolujemy go w sposób świadomy przez znakomitą większość czasu. Nie można więc zapomnieć oddychać. Taka chwilowa przerwa w oddychaniu jest w zupełności normalna i nie warto się nią przejmować. 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.