Substancja aktywna marihuany (THC) skuteczna w leczeniu bezdechu sennego


Szacuje się, że bezdech senny dotyka nawet 20% społeczeństwa w krajach wysokorozwiniętych, a dzisiejsza medycyna nie ma im żadnych leków do zaproponowania. Tak na prawdę do wyboru pozostaje nam ryzykowne i nie zawsze skuteczne leczenie chirurgiczne lub stosowanie terapii CPAP, która nie jest dobrze tolerowana przez wszystkich pacjentów.

Badania kliniczne dają nam jednak dużą nadzieję, że wkrótce to się może zmienić. Pokazują one, że lek o nazwie Dronabinol, zawierający w swoim składzie syntetyczny tetrahydrokannabinol (THC) może być skuteczny w leczeniu OBS. THC to główny składnik aktywny medycznych konopii.

Randomizowane badanie kliniczne jest najdłuższym i największym w swoim rodzaju, a wyniki pochodzą już z drugiej fazy. Dronabinol jest już klinicznie stosowany w leczeniu nudności i wymiotów u pacjentów poddawanych chemioterapii.

Nawracający, nieleczony bezdech senny może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych, takich jak choroby serca i udar. „Istnieje ogromne zapotrzebowanie na skuteczne, nowe metody leczenia obturacyjnego bezdechu sennego”, mówi prof. Carley, który jest także pierwszym autorem artykułu.

„Lek działa na mózg i nerwy, które regulują mięśnie górnych dróg oddechowych. Zmienia neuroprzekaźniki w mózgu, które komunikują się z mięśniami”.„Kiedy ludzie biorą pigułkę w leczeniu bezdechu, są leczeni przez całą noc”, dodaje prof. Carley.

Badanie dronabinolu u pacjentów z bezdechem sennym

Prof. Carley i współpracownicy zatrudnili 73 dorosłych uczestników, którzy mieli umiarkowany lub ciężki bezdech senny.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: jedna grupa otrzymała niską dawkę dronabinolu, druga grupa otrzymała wysoką dawkę, a trzecia grupa kontrolna otrzymała placebo.

Grupy przyjmowały leczenie lub placebo codziennie, 1 godzinę przed snem, przez okres 6 tygodni.

Ich senność i czuwanie oceniano za pomocą standardowych testów i dla każdego uczestnika określono ogólny wskaźnik bezdechu / spłycenia oddechu (AHI).

Ci, którzy przyjęli najwyższą dawkę, tj. 10 miligramów dronabinolu, zgłosili największą satysfakcję z leczenia. Wykazali zmniejszone oznaki subiektywnej senności i mniejszą częstość epizodów bezdechu i spłycenia. Nowy lek zmniejszył objawy bezdechu o 33 procent w porównaniu do CPAP.

Pierwszy skuteczny lek na bezdech senny?

Autorzy przyznają, że potrzebne są jeszcze kolejne badania kliniczne, aby znaleźć najlepszy sposób na zastosowanie THC w leczeniu bezdechu sennego.

Do tego czasu autorzy przestrzegają przed paleniem lub wdychaniem konopi, ponieważ nie zapewni to takich samych korzyści dla bezdechu sennego. „Różne rodzaje konopi mają różne składniki” - mówi dr Zee. „Składnik aktywny może nie być dokładnie taki sam, jak wskazany w przypadku bezdechu sennego”. W badaniu testowane było wyłacznie oczyszczone, syntetyczne delta-9 THC.

Ogólnie wyniki badań są bardzo zachęcające. Autorzy podsumowują:

„Wyniki te potwierdzają terapeutyczny potencjał kanabinoidów u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym. W porównaniu z placebo, dronabinol wiązał się z niższym wskaźnikiem AHI, poprawioną subiektywną sennością i większą ogólną satysfakcją z leczenia”.

„Zapewniając drogę do pierwszego skutecznego leku na bezdech senny, nasze badania mogą mieć duży wpływ na praktykę kliniczną” - mówi prof. Carley.


Źródło
Cannabinoid drug found effective for treating sleep apnea Ana Sandoiu- Medical News TodayBrak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.