6 metod na walkę z bólem w klatce piersiowej po nocy z CPAPLudzie listy piszą. Spora część korespondencji, którą prowadzę z czytelnikami bloga dotyczy problemów w pierwszych tygodniach terapii. Jednym z najczęściej powracającym tematów jest ból w klatce piersiowej pojawiający się po nocy z CPAP'em. Objawy bywają niekiedy na tyle uciążliwe, że osoby podejrzewają u siebie nawet zawał serca i niejednokrotnie przerywają z tego powodu terapię.

Na wstępie podkreślę, że zawsze z takimi objawami należy zgłosić się do lekarza. W zależności od objawów i historii choroby lekarz może zlecić w takim przypadku spirometrię, a często też wykonuje się kontrolne EKG aby wykluczyć problemy z sercem. Tak dla "świętego spokoju".

W praktyce, w znakomitej większości przypadków, problem jest jednak w zupełnie innym miejscu. CPAP znacznie zwiększa wysiłek przy wydechu i zmusza do pracy mięśnie, które do tej pory pracować praktycznie nie musiały. Nasze płuca wraz z całą klatką piersiową rozszerzają się i to może powodować czasowy dyskomfort. Zazwyczaj objawy te mijają samoistnie po jakimś czasie. Powodem może być też refluks żołądkowy, którego obawy nasilają się pod wpływem zwiększonego ciśnienia w przełyku. Wtedy pomagają leki zobojętniające pH w żołądku.

Jak radzić sobie z bólami w klatce piersiowej?


  1. Zweryfikuj z lekarzem ciśnienie na swoim aparacie. Bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest czasowe zmniejszenie ciśnienia i późniejsze powolne podnoszenie go w kolejnych tygodniach, do niezbędnego poziomu. Uwaga: czasami powodem może być też zbyt niskie ciśnienie.
  2. Skorzystaj z dobrodziejstw ulgi wydechowej (EPR, C-Flex)- pozwoli ona na zmniejszenie komfortu oddechowego i odciąży twoje mięśnie oddechowe.
  3. Możesz rozważyć zmianę swojego urządzenia na BiPAP, przy którym podobne objawy pojawiają się niezmiernie rzadko.
  4. Zmień pozycję snu na boczną. Najwięcej problemów z bólem mięśni zgłaszają osoby śpiące na plecach.
  5. Wyklucz problemy z refluksem żołądkowym i w razie potrzeby zacznij przyjmować inhibitory pompy protonowej. Problemem może być też aerofagia (połykanie zbyt dużej ilości powietrza).
  6. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do terapii. Zazwyczaj te objawy mijają samoistnie, w momencie gdy organizm przyzwyczai się do zwiększonego wysiłku oddechowego.Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.