Rodzaje aparatów PAP oraz ich prawidłowy dobór do jednostki chorobowej


Czy czujecie się czasem zagubieni ilością różnych rodzajów aparatów PAP dostępnych na rynku? Macie problem połapać się w skrótach przy urządzeniach różnych producentów? Szczerze mówiąc sam ostatnio się na tym złapałem… i przyłapałem na tym także znajomego lekarza. W sumie to się mu nawet nie dziwie, bo jest tego na prawdę dużo, a producenci często stosują swoje własne nazwy i "mutacje" urządzeń utrudniając zrozumienie z czym tak na prawdę mamy do czynienia.

Na blogu skupiam się głównie na leczeniu bezdechu obturacyjnego- siłą rzeczy jest więc w nim dużo informacji o CPAP'ach, APAP'ach i ostatnio także "prostych"" BiPAP'ach. Udało mi się także popełnić jeden artykuł na temat serwowentylacji adaptacyjnej (ASV). To jednak nie wyczerpuje tematu, bo obok tego występują jeszcze bardziej zaawansowane BiPAP'y typu S/V oraz AVAPS, o których dopiero planuje coś napisać. Łatwo się pogubić w tym wszystkim, dlatego przygotowałem dla was dzisiaj małą ściągę.

Każda linijka to kolejna generacja urządzeń i czym niżej na liście tym wspomaganie oddychania jest bardziej "inwazyjne" (czym niżej tym większe wsparcie pacjenta w oddychaniu). Zaczynamy od wsparcia ciśnieniem przy CPAP/APAP/BiPAP, poprzez dodatkowe aktywne wsparcie rytmu oddychania dla serwowentylacji adaptacyjnej, aż do klasycznej wentylacji mechanicznej, która przejmuje od pacjenta także kwestie inicjowania kolejnego oddechu.

Dla ułatwienia zrozumienia tych trybów dodałem też listę parametrów jakie możliwe są do ustawienia w danej terapii (podstawowych, producenci dodają poza tym także dodatkowe, bardziej zaawansowane opcje regulacji jak np. trilevel, krzywa wdechowa, trigger wdechu).

Na liście znajdziecie też nazwy chorób, które są wskazaniem do zastosowania danego rodzaju wentylacji.

Obturacyjny bezdech senny
CEL: utrzymaj podniesione ciśnienie w drogach oddechowych

CPAP, Elite (manual) - zawsze stałe ciśnienie w drogach oddechowych
Ustawiamy: stałą wartość dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych + ulga oddechowa

Auto CPAP, AutoSet, APAP (auto) - automatycznie ustawiane ciśnienie w drogach oddechowych
Ustawiamy: zakres min-max dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych + ulga oddechowa

BiPAP S, Bilevel S (manual)- zawsze stałe ciśnienie EPAP oraz IPAP
Ustawiamy: stałą wartość EPAP i IPAP oraz PS (stałą wartość różnicy pomiędzy EPAP i IPAP- ciśnieniem wdechowym)

Auto BiPAP, VAUTO (auto)- automatycznie ustawiany EPAP oraz PS -> tutaj przeczytasz więcej
Ustawiamy: zakres min-max EPAP (ciśnienie wydechowe) oraz PSBezdech mieszany
Oddech Cheyena-Stokesa
Bezdech indukowany opioidami
CEL: utrzymaj podniesione ciśnienie w drogach oddechowych oraz prawidłową wentylacje minutową 
(dostosowujemy się do oddechu pacjenta)

BiPAP autoSV, CS PaceWave (ASV, automatyczna serwowentylacja adaptacyjna) - wspomaganie rytmu oddechu -> tutaj przeczytasz więcej
Ustawiamy: zakres min-max EPAP oraz PS + manualnie lub automatycznie Ti/T (stosunek czasu wdechu/wydechu)  oraz F (częstotliwość oddechu)POChP
Choroby neurodegeneracyjne upośledzające oddech
Restrykcyjne choroby płuc (np. zwłóknienie)
Zespół Pickwickiana (hiperwentylacja otyłych)
CEL: utrzymaj podniesione ciśnienie w drogach oddechowych oraz prawidłową wentylacje minutową 
(wentylacja wymuszona przez automat)

BiPAP S/T, VPAP ST (manual) - wspomaganie ciśnieniowe spontaniczne/synchronizowane czasowo
Ustawiamy: stałą wartość EPAP i IPAP oraz PS+ Ti/T (stosunek czasu wdechu/wydechu) + F (częstotliwość oddechu) + opcjonalnie V (objętość docelowa)

BiPAP AVAPS, iVAPS (automat)- zapewnienie średniej objętości przy zastosowaniu wspomagania ciśnieniowego -> tutaj przeczytasz więcej
Ustawiamy: zakres min-max EPAP oraz PS + manualnie lub automatycznie Ti/T (stosunek czasu wdechu/wydechu) + F (częstotliwość oddechu) + V (objętość docelowa)


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.