Obturacja dróg oddechowych - obturacyjny bezdech senny


Dzisiaj pora na wytłumaczenie jednego z pierwszych "trudnych słów" jakie zapewne usłyszysz w momencie uzyskania rozpoznania bezdechu sennego: OBTURACJA.

"Obturacja", to mądrze brzmiące, medyczne określenie na "ograniczenie przepływu". W tym konkretnym przypadku mówimy o ograniczeniu przepływu powietrza, które dostaje się do naszych płuc.

Każdego dnia do naszych płuc wtłaczane jest około 5000 litrów powietrza. Powietrze to niezbędne jest do wymiany gazowej, czyli pozyskiwania tlenu i wydalania dwutlenku krwi rozpuszczonego we krwi i będącego efektem procesu oddychania komórkowego (zamiana substancji odżywczych w energię).
zwę
Nasze drogi oddechowe składają się z części górnej tj jamy nosowej, gardła, krtani, tchawicy oraz dolnej tj oskrzeli schodzących do pęcherzyków płucnych.

Obturacja może nastąpić na każdym poziomie dróg oddechowych:

Nos- np. skrzywienie przegrody nosowej, polipy
Gardło- np. przerost języka lub migdałków, spadek napięcia mięśni gładkich, nadmierny rozrost lub spadek elastyczności tkanek nabłonkowych, ucisk tkanek związany z nadmierną ilością tłuszczu (otyłość)
Oskrzela i płuca- np. skurcz, obrzęki, nadprodukcja śluzu, ucisk tkanek na klatkę piersiową i przeponę.

Niekiedy obturacja może być tylko chwilowa np, w przebiegu stanu zapalnego, infekcji czy ataku astmy. Jeżeli wynika z przyczyn anatomicznych lub przewlekłej choroby typu POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) wtedy ma charakter stały.

Obturacja układ oddechowego w pierwszej kolejności powoduje się nocne chrapanie, czy spłycenia oddechu. W skrajnym przypadku może powodować w czasie snu chwilowo całkowite zatrzymanie oddechu i wtedy mówimy, że mamy do czynienia z obturacyjnym bezdechem sennym. Powoduje on w pierwszej kolejności duszności, problemy ze snem, dzienną senność i zmęczenie.

Podstawowym leczeniem bezdechu jest próba eliminacji źródła obturacji czyli np. usunięcie wady anatomicznej, czy korekcja tkanek, które utraciły na elastyczności. Najbardziej skutecznym i powszechnym leczeniem jest stosowanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (terapia aparatem PAP).

2 komentarze:

  1. Witam. Używam aparatu RemStar C-FLEX z ulgą wydechową. Ciśnienie 12, rura 22, 2,5 m. Sen monitoruję aplikacją Snore Lab i kamerą CCTV. Zdarza mi się często zaobserwować gwałtowne ruchy klatki piersiowej i brzucha z całkowitą ciszą przepływu powietrza. Po 30 s słychać krótkie chrapnięcie i zaczynam bardzo głęboko oddychać, dopiero wtedy słychać przepływ powietrza. Zastanawiam się czy zwiększyć ciśnienie, czy może zmienić aparat na AUTO, lub BIPAP? Dysponuję wieloma nagraniami do wglądu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. brzmi to jak typowy objaw bezdechu obturacyjnego- nie mniej trzeba popatrzeć w dane rejestrowane na karcie pamięci aby to potwierdzić; proszę zrzucić dane do programu OSCAR i samemu sprawdzić co się dzieje albo udać sie z nią do lekarza. Zrzuty ekranu może Pan też wrzucić na nasze forum na facebookul Rozważyć zmianę aparatu warto w momencie gdy będzie potrzebne ciśnienie +15 cmH2O

      Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.