ResMed Airsense 10 AutoSet for Her - CPAP, który powstał z myślą o kobietach

Długo zwlekałem z tym aby poświęcić temu urządzeniu oddzielny artykuł. Stało się tak dlatego ponieważ poświeciłem już bardzo dużo miejsca na opis bliźniaczego brata tego urządzenia czyli "Airsense 10 AutoSet". Począwszy od opisania pierwszych wrażeń (czytaj tutaj) do bardzo szczegółowego porównania go z urządzeniem Philips Dreamstation (część pierwsza, druga, trzecia). Epilogiem do cyklu artykułów był tekst z porównaniem efektów terapii na obu tych aparatach (czytaj tutaj). Bardzo zadowolony jestem także z artykułu, który porównuje wiele dostępnych na rynku aparatów na bazie podejścia naukowego- jeżeli nie mieliście jeszcze okazji go jeszcze przeczytać, to gorąco do tego zachęcam. (czytaj tutaj).

Urządzenie w wersji zwykłej i "for Her" różnią się tak na prawdę tylko dwoma elementami: kolorem wykończenia obudowy oraz dodatkowym algorytmem (czytaj tutaj) stworzonym od zera z myślą o bezdechu kobiecym.

Temat bezdechu kobiecego zainteresował mnie na tyle, że poświęciłem mu kolejne dwa artykuły. Pierwszy bardziej ogólny (czytaj tutaj), a drugi wyjaśniająco bardziej szczegółowo co to jest RERA i UARS (czytaj tutaj).

Można więc powiedzieć, że napisałem już prawie wszystko i na pewno dużo więcej niż uda wam się przeczytać na jakiejkolwiek innej polskojęzycznej stronie. Nie mniej pomyślałem sobie o tym, że urządzenie w wersji "for Her" jest na tyle ciekawe i unikalne na rynku, że zasługuje na to aby poświęcić mu osobny artykuł z podsumowaniem tych wszystkich informacji i rekomendacjami dla potencjalnych kupujących.

Zacznijmy może od tego, że urządzenie w zasadzie na dzisiaj nie ma konkurencji w swojej klasie. Nie istnieje żaden inny APAP (automatyczny CPAP) na rynku innego producenta*, który miałby wbudowany algorytm przystosowany specjalnie dla kobiet. Do tego aparat oparty jest o jeden z najlepszych aparatów na rynku więc moja opinia jest taka, że jeżeli jesteś kobietą i szukasz najlepszego urządzenia na rynku, to sprawa jest prosta. Powinnaś kupić Aisense 10 w wersji "for Her". 

A czy to czasem nie jest tylko "marketingowa ściema"?

Powiem szczerze, że początkowo sam miałem pewne wątpliwości czy czasami producent nie ograniczył się tylko do marketingowego zabiegu zmieniając obudowę na bardziej "kobiecą" i delikatnie modyfikując menu aby uzasadnić istnienie odrębnego modelu. Rynek na aparaty CPAP dla kobiet ma dużo potencjał wzrostu niż ten męski, ponieważ dopiero rośnie świadomość wśród lekarzy problemu z bezdechem opartym o RERA.

Jak zweryfikować ten "kobiecy" algorytm?

W praktyce weryfikacja działania algorytmu jest bardzo trudna. Polecam lekturę wspomnianego już wcześniej artykułu o tym jak robi się w naukowy sposób (czytaj tutaj). Na szczęście ResMed jest chyba najbardziej otwartą firmą na rynku aby dzielić się naukowymi podstawami na których te algorytmy są budowane i można uzyskać wiele informacji o tym w jaki sposób podchodzą do tematu. 

Jak do tego dodać zweryfikowaną na rynku jakość produktów i historię to w zasadzie można być pewnym, że nas nie oszukują. Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie próbował tego sprwadzić i dlatego postanowiłem spędzić kilka nocy testując ten algorytm na sobie. Chciałem zobaczyć czy odczuje jakąkolwiek różnicę.

I wiecie co się stało? 

Moje wyniki diametralnie się pogorszyły, a komfort terapii wyraźnie spadł. Udowodniłem w ten sposób dwie tezy. Po pierwsze boleśnie doświadczyłem tego, że algorytm "kobiecy" wyraźnie się różni od tego "uniwersalnego", po drugie tego, że mój bezdech z pewnością nie jest typu "kobiecego". Pewnie nie powinno mnie to w sumie dziwić.

Czy to znaczy, że algorytm "kobiecy" nie nadaje się dla mężczyzn i odwrotnie?

Jestem sobie w stanie wyobrazić, ze znajdzie się drobnej postury mężczyzna, którego podstawowym problemem są ograniczenia przepływu, a nie bezdechy. Wtedy jest szansa, że "kobiecy" algorytm miałby zastosowanie. Ale powiedzmy sobie szczerze, że będzie to raczej sytuacja wyjątkowa.

W drugą stronę sprawa nie jest już tak oczywista. Postawiłbym swoją tezę, że ze względu na kłopoty z diagnostyką u kobiet często rozpoznajemy stan, w którym dochodzi już do obturacji. W takim przypadku lepszy może być algorytm "uniwersalny" (celowo unikam pisania o nim "męski"). Jednak w przypadku problemów z RERA byłoby nierozsądne nie skorzystanie z dobrodziejstw dodatkowego algorytmu "for Her", bo będzie on zdecydowanie skuteczniejszy i komfortowy. 

Zatrzymałbym się chwilę przy ostatnim słowie. Komfort wydaje się być niezmiernie ważny dla firmy ResMed. Widać to wyraźnie przy projektowaniu samych urządzeń jak i algorytmów. Pisałem już o tym, że w wykresach zmian ciśnienia łatwo można odróżnić urządzenia ResMed ponieważ zmiany są zazwyczaj rozciągane w czasie aby nie wybudzać użytkownika. W algorytmie "for Her" jest to posunięte jeszcze dalej, bo wszelkie zmiany są szybsze ale też delikatniejsze, a maksymalne ciśnienia niższe. Kobiety są zdecydowanie bardziej czułe na zmiany ciśnień i łatwiej się wybudzają, wydaje się, że to dodatkowy argument za tym aby kobiety sięgały po dedykowane im urządzenie.

Kto powinien kupić urządzenie Resmed Airsense 10 AutoSet for Her?

Bez wątpienia kobiety, ze szczególnym wskazaniem na te ze zdiagnozowanymi epizodami RERA i problemami z wybudzeniami przy terapii na innych aparatach. Mogą sięgnąć po niego także mężczyźni, o ile profil ich bezdechu jest zbliżony do kobiecego (wczesna postać bezdechu, z łagodnym przebiegiem i większą ilością ograniczeń przepływu). Urządzenie oczywiście nadaje się także dla każdej innej osoby, ponieważ może pracować w zwykłym trybie AUTO i manualnym jak model bazowy AirSense 10. Wtedy różni się od niego już wyłącznie kolorem (nawiasem mówiąc całkiem gustownym). Airsense 10 jest dzisiaj jednym z dwóch najbardziej zaawansowanych aparatów na rynku obok Philips Dreamstation. Ten drugi jest wyposażony jednak tylko w jeden, uniwersalny algorytm.


MOCNE STRONY
- może działać jako urządzenie uniwersalne, na bazie uznanego Airsense 10
- jedyne urządzenie z algorytmem przeznaczonym dla kobiet
- duży nacisk producenta na komfort terapii
- cena taka sama jak modelu bazowego AirSense 10

SŁABE STRONY
- brak

OCENA 5/5 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️  

Przeczytaj o tym jak przyznawane są te punkty.

* Ten sam algorytm, przeznaczony dla kobiet, Resmed udostępnia także w przenośnym urządzeniu Resmed AirMini. Jego test przeczytacie już wkrótce na blogu.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.