Jak szczegółowo aparaty CPAP rejestrują epizody oddechowe?Jeden z czytelników bloga zwrócił mi uwagę na ciekawą rzecz (dziękuje!). Jak się okazuje różne maszyny CPAP rejestrują zupełnie inną szczegółowość danych. Nie zwróciłem na to wcześniej jakoś uwagi. 

W szczególności dyskusja dotyczyła RERA, które- jak się okazuje- nie są w ogóle rejestrowane w urządzeniach AirSense bez algorytmu "for Her". Co równie ciekawe, wersja "for Her" rejestruje RERA także w algorytmie standardowym. 

Sprawdziłem przy okazji jak dane prezentują się dla Dreamstation i widać tu wyraźną przewagę tego aparatu! Raportuje on jako "epizody" także m.in. oddech Cheyena-Stokes'a, ograniczenia przepływu i chrapanie. Ja jestem w stanie wyczytać z tych danych zdecydowanie więcej.

Pragę zwrócić przy tym uwagę na fakt, że czymś innym jest brak raportowania danych, a czymś innym to czy algorytm reaguje na dane zdarzenia. Nie mogę wykluczyć także, że przy zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania ResMed, nie udało by się wyciągnąć z karty pamięci bardziej szczegółowych danych (sprawdzę to!).

Nie ukrywam, że te dane sprawiły, że spojrzałem na Philipsa z dużym szacunkiem. Mam co prawda zaufanie, że ResMed ma fantastyczny algorytm ale nie jestem w stanie na nim sprawdzić czy mam epizody oddechu cyklicznego, które jak widać poniżej zostały zarejestrowane wcześniej w Dreamstation.

Poniżej wykresy epizodów z aplikacji SleppHead dla 3 urządzeń, z których sam korzystałem w ostatnim roku:


Philips Dreamstation


ResMed AirSense 10 for Her


ResMed AirSense 10 

LEGENDA:
PB- oddychanie cykliczne (Cheyena-Stokesa)
CA- bezdech centralny
OA- bezdech obturacyjny
H-   spłycenia oddechu
FL- ograniczenie przepływu
RE- RERA
VS i VS2 - chrapanie
BND- brak wykrytego oddechu

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.