Pierwsze wrażenia: Philips Respironics REMstar

Pomysłem na rozwój bloga w 2019 jest recenzowanie dostępnych na rynku urządzeń. Myślę właśnie w jaki sposób można obiektywnie potwierdzić np. czy wskazania ciśnienia są precyzyjne i stabilne w czasie, jak ocenić wydajność nawilżacza, czy skuteczność samego algorytmu. Nie będzie to łatwe ale jeżeli będzie zainteresowanie to podejmę wyzwanie. Póki co zamówiłem precyzyjny cyfrowy manometr i myślę nad sposobem jego podłączenia do CPAP. Mam do dyspozycji także precyzyjny decybelomierz i wilgotnościomierz. Proszę o komentarze jeżeli chcecie przeczytać (zobaczyć?) takie testy/recenzje w przyszłym roku.

Dzisiaj jednak tylko skrócona i mocno subiektywna opinia na temat jednego ze znanych mi urządzeń. To będzie "badanie rynku", czyli sprawdzenie jakim zainteresowaniem cieszą się podobne teksty. Jak się spodoba zrobimy już pełen i możliwie obiektywny test oparty na mierzalnych parametrach. Mam nadzieję, że uda się w tą inicjatywę wciągnąć producentów/importerów, którzy użyczą mi swoje urządzenia celem zrecenzowania.

Philips Respironics REMstar 


WSTĘP


Firma Respironics powstała w USA i ma tradycje w produkcji sprzętu medycznego od 1976 roku. Zaczęli od produkowania masek stosowanych w anestezji. Pierwsze urządzenie CPAP wypuścili na rynek 1985 roku i szybko zyskali świetną opinię dzięki innowacyjności i wysokiej jakości swoich wyrobów. W roku 2008 firma została wchłonięta przez Philipsa.

PIERWSZE WRAŻENIA

Recenzowany dzisiaj model jest ostatnim, który powstał jeszcze przed wchłonięciem firmy przez Philipsa, więc ma już ponad 10 lat (nie wiem dokładnie ile). Do dzisiaj jest z powodzeniem sprzedawany, co świadczy o tym jak dobre i uznane przez specjalistów musi to być urządzenie. Bez wątpienia jednak sam wygląda w pierwszym momencie nie zachwyca. Chociaż rzucają się w oczy dobre materiały, to sam design jest z lat 90 i przypomina bardziej tańsze chińskie CPAP'y niż nowoczesne flagowe urządzenia uznanych marek. Zdając się tylko na wygląd, urządzenie nie zachęca do zakupu.

⭐️⭐️ za wysokiej jakości materiały, odejmuje punkty za wygląd

ERGONOMIA UŻYTKOWANIA

Urządzenie jest bardzo proste. Pokrętło, jeden klawisz i monochromatyczny ekran LCD niewielkich rozmiarów. Wydawało by się, że oznaczać to powinno problemy z ergonomią ale nic z tych rzeczy! Tutaj siła tkwi w prostocie. Dopiero po chwili zdajemy sobie sprawę z tego, że wielki i piękny ekran OLED to tylko zbędny gadżet, tylko niepotrzebnie świecący nam w oczy. Kwestia korzystania z nawilżacza, czy wygoda konserwacji są wzorowe.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️  wzorowa

FUNKCJE

Pomimo swoich lat urządzenie wyposażone jest w dokładnie te same funkcje, co najnowsze modele. Trudno się do czegokolwiek doczepić ale nie ma też niczego, co wyróżniłoby to urządzenie na tle innych.

⭐️⭐️⭐️⭐️  bardzo dobrze

GŁOŚNOŚĆ

Parametr zapewne szczególnie ważny dla naszych partnerów. Subiektywnie REMStar to jedno z najcichszych urządzeń jakie dane mi było testować.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️  wzorowa

ALGORYTM

Tutaj ocena jest najtrudniejsza ponieważ możemy zdawać się wyłącznie na subiektywne odczucia. Pewnikiem jest tylko to, że Respironics przez lata zasłużył na opinię najlepszych fachowców w tej dziedzinie. Przedstawiciel importera twierdzi, że zastosowany jest w tym urządzeniu dokładnie ten sam algorytm co w najnowszej maszynie Philips Dreamstation. Nie mniej według mnie tak nie jest. Według mnie Philips "zmiękczył" działanie algorytmu sprawiając, że wszelkie zmiany są wolniejsze i mniej odczuwalne dla użytkownika. Używając REMStar'a miałem wrażenie, że jest bardziej "ostry". Wydaje mi się też, że w starszym modelu zdecydowanie mocniejsza jest ulga oddechowa. Generalnie z jednego i drugiego urządzenia jestem mocno zadowolony, z małym wskazaniem na REMStar

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️  wzorowa

CENA/JAKOŚĆ

Z tego co widzę, to dzisiaj urządzenie kosztuje bez rabatów 2100zł brutto. Oznacza to tyle, że w przypadku refundacji musimy dopłacić tylko bardzo niewielką kwotę. W zasadzie konkurencje cenową stanowią tylko urządzenia chińskie.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️  wzorowa

PODSUMOWANIE

W przypadku urządzeń medycznych warto zawsze stawiać na sprawdzone rozwiązania, a nie koniecznie nowoczesny design. Pod względem funkcjonalnym, jakościowym i cenowym REMStar w mojej ocenie jest jednym z najlepszych urządzeń na rynku. Gdybym dzisiaj musiał kupić nową maszynę, prawdopodobnie postawił bym właśnie na ten model. Szczerze polecam!

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️  wzorowa

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.